Symptom Assessment Questionnaire (SA-45®) sorun tarama ölçeğinin Türkiye koşullarına uygun dilsel eşdeğerlilik, geçerlik, güvenirlik ve norm çalışması
  1. Tez No: 191661
  2. Yazar: GÜRCAN AVCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN SAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Psikolojik belirtilerin ölçülebilmesi amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde sayılarıgittikçe artan ölçekler geliştirilmekte ve bu geliştirilen ölçekler bir çok alandakullanılmaktadır. Bu ölçekler özellikle bireylerin yaşadığı psikolojik sıkıntıların ya dasorunların niteliği ve niceliği hakkında fikir verebilmekte ve yapılacak mudahaletarzının şekillenmesinde, erken ya da önleyici mudahale şansının artmasında önemliroller oynayabilmektedir.Bu araştırmanın amacı, Multi Healty System Inc. ( MHS ) adına, başta EdwardA. Maurish'in bulunduğu uzman bir kurul eşliğinde SCL-90-R verileri baz alınarakgeliştirilen Symptom Assessment Questionnaire SA-45, SA-45 Sorun Tarama Ölçeği(STÖ)'nin Türkiye koşullarına uygun dilsel eşdeğerlik, geçerlik, güvenirlik ve normçalışmasını gerçekleştirmektir.Bu amaçla, 2006 yılı içerisinde çeşitli çalışma gruplarıyla stanbul iline bağlı üçilçede ve altı ilk ve orta dereceli okulda öğrenim gören 13, 14, 15 ve 16 yaşlarındaki 550ergen, çalışmanın araştırma grubunu oluşturmuştur.Araştırmada SA-45 Sorun Tarama Ölçeği (STÖ)' nin güvenirlik çalışması için,her bir alt ölçek için, aritmetik orta, standart sapma değerleri, test tekrar test sonuçları,iç tutarlılık katsayıları ve madde analizi işlemleri; geçerlilik çalışmaları içinse kapsamgeçerliliği, yapı ve kriter geçerliliği hesaplamaları yapılmıştır. Tüm bu istatistikselişlemlerde SPSS paket programı kullanılmış ve istatistiksel sınamada anlamlılık düzeyien az .05 olarak Kabul edilmiştir. .01 düzeyinde anlamlı çıkan sonuçlar da tablolardaayrıca belirtilmiştir.Araştıma sonucunda elde edilen bulgular, SA-45 Sorun Tarama Ölçeği(STÖ)'nin alt ölçeklerinin güvenilir ve geçerli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the aim of measuring psychological symptoms, scales increasing in numberhave been developed in the world and in our country and these scales have been used inlots of areas. These instruments are able to give ideas about especially the quantity andthe quality of the psychological troubles or problems the individuals encounter and thusplay important roles in shaping the type of intervention and increasing the chance ofearly or preventive intervention.The aim of this study is to do the linguistic equivalence, validity, reliability, andnorm studies- appropriate for Turkiye - of Symptom Assessment Questionnaire SA-45which has been developed on the basis of SCL-90-R data with the contribution of anexpert committee with Edward A. Maruish at the head, on behalf of StrategicAdvantage Inc. (Multy Healthy System Inc.; MHS).With this purpose, 550 adolescents of 13, 14, 15, 16 years of age studying in 6primary and highschools in 3 districts of stanbul have been the research group for thisstudy throughout the year of 2006.In the research, for the reliability study of SA- 45 Symptom AssessmentQuestionnaire, for each sub-scale, arithmetic average, standard deviation scores, test-retest scores, internal consistency coefficients and item analysis; for validity studies,content validity, construct and criterion- related validity calculations have been made.In all of these statistical calculations, SPSS package program has been used andstatistical significance value has been accepted as 0.05. The scores significant at 0.01have been shown in the tables.The findings obtained at the end of the research had indicated that SA- 45Symptom Assessment Questionnaire sub scales are reliable and valid.