EFQM mükemmellik modeli ile kamu yönetiminde kalite geliştirme ve özdeğerleme çalışmaları üzerine bir saha çalışması: Dikimevi örneği
A case study on the self-assessment in the public sector using the EFQM excellence model
- Tez No: 191671
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: EFQM Mükemmellik Modeli ile Kamu Yönetiminde KaliteGeliştirme ve Özdeğerleme Çalışmaları Üzerine Bir Saha Çalışması:Dikimevi ÖrneğiYAZAR ADI: Hakan EMANETÖzdeğerleme, örgütlerin faaliyetlerinin ve faaliyet sonuçlarınınmükemmel bir modelle karşılaştırılarak evrensel, sistematik ve düzenli birşekilde sorgulanmasıdır. Özdeğerleme, örgütlere kendi güçlü ve zayıfyanlarını tespit etmeleri konusunda yardımcı olur. Özdeğerleme modeliolarak birçok model geliştirilmiştir. EFQM Mükemmellik Modeli de Avrupa'daen çok kullanılan özdeğerleme araçlarından bir tanesidir. Modelin özelliğiliderliğin bütün model üzerindeki etkisidir.Bu tez çalışmasında, özdeğerleme aracı olarak EFQM MükemmellikModeli ile kamu yönetiminde kalite geliştirmenin ve verimliliğin arttırılmasınınmümkün olup olmadığı araştırılmaktadır. Çalışma yedi bölümdenoluşmaktadır. Giriş bölümünde amaç ve sorun açıklanmıştır. İkinci bölümde,mükemmellik modelinin temelini oluşturan kalite ve TKY kavramlarıaçıklanmıştır. Üçüncü bölümde, özdeğerleme süreci, özdeğerleme modellerive özellikle EFQM Mükemmellik modeli tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde isekamu yönetiminin özellikleri, sorunlar ve kamu yönetimindeki yeni yaklaşımlaraçıklanmıştır. Beşinci ve altıncı bölümlerde araştırmanın kapsamı, yöntemive bulguları ortaya konmuştur. Son bölümde ise araştırmanındeğerlendirmesi yapılarak hem teorisyenlere hem uygulayıcılara önerilerdebulunulmuştur.Araştırma, Mükemmellik Modelinin uygulandığı bir askeri dikimevinde vekontrol grubu olarak ele alınan başka bir askeri dikimevinde yapılmıştır.Araştırmada, mükemmel liderlik uygulamasının modeldeki bütün kriterlere venihai olarak temel performans sonuçlarına olumlu etkileri incelenmiştir.Ulaşılan bulgular, Mükemmellik Modelinin uygulandığı kurumda modelinamaçları doğrultusunda olumlu sonuçların alındığını ortaya koymuştur.Kontrol grubunda ise olumlu gelişmeler ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THE THESIS: A Case Study on the Self-assessment in the PublicSector Using the EFQM Excellence ModelAUTHOR : Hakan EMANETSelf-assessment is the questioning of organizations? activities, and theirresults systematically in an organized way through the comparison with anexcellence model. It helps organizations identifying their strong and weakaspects. Varieties of models are developed as self-assessment models.EFQM Excellence Model is one of the mostly used self-assessment tools inEurope too. The peculiarity of the model is the effect of leadership on theentire model.In this thesis study, it is investigated whether it is possible or not toimprove the productivity and to develop quality in public administrationthrough the EFQM Excellence model as a tool of self-assessment. The studyconsists of seven sections. In the introduction, the problem and goals aredescribed. In the second section, the concepts of quality and total qualitymanagement, which becomes the basis of the excellence model, areexplained. Section 3 introduces the process of self-assessment, self-assessment models and particularly EFQM Excellence model. Furthermore,properties of public administration, problems and new approaches in thepublic administrations are described in section 4. In the fifth and sixthsections, the scope, the method and findings of the research are exhibited.The last section evaluates the research and makes proposals for theorists aswell as practitioners.The research was conducted in the Military Sewing House where theExcellence Model was applied as well as in the other Military Sewing Houseas a control group where the excellence model was not applied. In theresearch, the positive impacts of the perfect leadership application on allcriteria in the model and eventually on the basic performance results areobserved. Findings reached reveal that the institution where The ExcellenceModel was applied obtained positive results towards the goals of the model.On the other hand, positive progress did not appear in the control group.