Kitle imha silahları (radyoaktif,biyolojik ve kimyasal) ve alınacak tedbirler
Weapons of mass destraction
  1. Tez No: 191670
  2. Yazar: DİNÇER AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: Kitle İmha Silahları (Radyoaktif, Biyolojik Ve Kimyasal) VeAlınacak TedbirlerYAZAR ADI : Dinçer AYTarih boyunca insanlar birbirleriyle yaptıkları mücadele ve savaşlarda sahipoldukları her türlü imkandan azami istifade etmeyi düşünmüşlerdir. Milletlerarasımücadeleler incelendiğinde karşı tarafın elinde bulunmayan yeni silahların savaşınkaderini tayin ettiği görülmektedir. Nitekim Birinci Dünya Savaşı, savaş tekniğinezehirli gazları getirmiş, İkinci Dünya Savaşı sonlarında kullanılan nükleer silahlarsavaşın kaderini tayin etmiştir.Yakın geçmişte büyük askeri güçler, topraklarını özel savaş yöntemleriylesavunan küçük askeri güçler karşısında aciz kaldıkları zaman, Kitle İmha Silahlarınamüracaat etmişlerdir. İtalya 1935' lerde Etopya' da, Mısır 1965' te Yemen'de,Vietnamlılar 1975-1980 yılları arasında Laos ve Kamboçya'da, Sovyetler 1979'dansonra Afganistan'da özellikle kimya silahlarına başvurmuşlardır. Irak'ın 16-17 Mart1988'de Halepçe' de 6000 kişinin ölümüne sebep olan katliamıdır. İran-Irak Savaşıve Körfez Savaşında kullanılan kimyasal silahlar ve terörizm maksadıyla YüceGerçek ( Aum Shrinkyo Tarikatı )'nın Japonya'da 1995'te Tokyo Metrosu'nda saringazı ile giriştiği, 12 kişinin ölümü ve 121 kişinin ağır yaralanması, 4695 kişininetkilenmesi ile sonuçlanan saldırı NBC silahlarının tahripkar boyutunu daimabelleklerde canlı tutmaktadır.Kimyasal veya biyolojik araçları kullanarak gerçekleşecek bir terörist saldırıolasılığı, terörizme karşı büyük çaplı bölgesel ve kıtasal oluşumların yaşandığıgünümüzde mevcut olmasına karşın; bu saldırılara karşı bireysel olarak önlem almaolanağımız yok gibidir.Bu tehdide karşı özellikle toplumsal bilincin oluşturulması, halkın eğitimseviyesinin arttırılması, kurumlar arası işbirliği esaslarının belirlenmesi, güvenlik vesağlık sisteminin böyle bir saldırıya karşı hazır hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THE THESIS: Weapons of Mass DestractionAUTHOR: Dincer AYThroughout the history, people thought of benefiting to the maximum extentfrom all the means they had in the struggles and wars among themselves. When theinternational struggles are examined, it is recognized that the destiny of wars havebeen decided by new weapons which the rival was missing. As a matter of fact, theFirst World War introduced toxic gases into the technique of wars, and the nuclearweapons which were used at the end of the Second World War determined thedestiny of it.In the near past, as greater military forces felt helpless against smaller ones thatwere defending their territories with special war methods, they happened to use MassDestruction Weapons. Italy in Ethiopia in 1935, Egypt in Yemen in 1965, theVietnamese in Laos and Cambodia between 1975-1980 and the Soviets inAfghanistan after 1979 especially resorted to using chemical weapons. Anotherexample is Irak's massacre on 16-17 March 1988 in Halepche where 6000 peoplewere killed. The chemical weapons that were used in the Iran-Irak War and the GulfWar, and the terrorist attack by the Supreme Truth cult (the Aum Shrinkyo cult) onthe Tokyo Subway in 1995 which resulted in 12 dead, 121 injured and 4695 effectedbecause of the sarin gas used are tragic reminders of the destructive dimension ofNBWs.In spite of the fact that, in today's world where wide-scope regional andcontinental formations against terrorism are taking place, there is always a possibilityof terrorist attacks to be implemented using chemical or biological substances; thereis almost no possibility that we can individually take precautions against suchattacks.It is especially required to reach a society-wide consciousness level against thisthread, to better educate the public on this issue, to determine the principles ofcollaboration among institutions and to prepare the security and health systemsagainst such possible attacks.