Örgütlerde kurumsallaşma ve Adaptif yeteneklerin pazarlama eylemlerine ve örgütsel performansa etkileri
The effects of Organizatıonal ınstıtuonalızatıon and Adaptıvecapabılıtıes on Marketıng Actıvıtıes and organızatıonal Performance
- Tez No: 191684
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, İşletme, Biochemistry, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZETTEZ N BAŞLIĞI: ?ÖRGÜTLERDE KURUMSALLAŞMA VE ADAPT FYETENEKLER N PAZARLAMA EYLEMLER NE VE ÖRGÜTSELPERFORMANSA ETK LER ?YAZAR ADI : Fahri APAYDINBu tez, kurumsallaşma ve adaptif yeteneklerin işletmelerin pazarlamaeylemlerine ve performansına etkilerini araştırmaktadır. şletmelerinkurumsallaşmayı nasıl gerçekleştirebileceklerinin belirlenebilmesi için öncelikliolarak literatürde açıkça ortaya konmayan kurumsallaşma kavramının unsurlarıbelirlenmiştir. Bu unsurlar, formalleşme, profesyonelleşme, kültürel güç, hesapverebilirlilik ve tutarlılık olarak değerlendirilmektedir. Araştırmadaki diğer önemlitemel değişken olan adaptif yetenekler ise örgütsel öğrenmeyi, değişimi oluşturmayıve müşteri odaklılığı kapsamaktadır. Kurumsallaşma ve adaptif yeteneklerininbirbirleri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Ayrıca kurumsallaşma veadaptif yetenekler, işletmelerin bazı temel pazarlama eylemlerini de etkilemektedir.Performansının boyutları olan işlevsel performans, çıktı performansı ve yenilik veuyum sağlamanın, bu iki temel kavramdan nasıl etkilendiği de araştırılmaktadır.Literatür taramasıyla yukarıda bahsedilen kavramlar arasındaki ilişkileri gösteren birmodel geliştirilmiştir. Bu modeldeki ilişkiler hipotezlendirilmiş ve bunları test etmekiçin Türkiye'de farklı sektörlerdeki küçük ve orta boylu işletmelerden veriler eldeedilerek regrasyon yöntemiyle çeşitli analizler yapılmıştır. Analizlerin sonuçlarındanelde edilen bulgular literatürdeki araştırmaları destekler özelliktedir. Ayrıca buanalizler doğrultusunda uygulayıcılara ve araştırmacılara çeşitli önerilerdebulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTITLE OF THE THESIS: ?THE EFFECTS OF ORGANIZATIONALINSTITUTIONALIZATION AND ADAPTIVE CAPABILITIES ON MARKETINGACTIVITIES AND ORGANIZATIONAL PERFORMANCE?AUTHOR : Fahri APAYDINIn this thesis, impacts of organizational institutionalization, a process ofadaptation to the changes in the environment, and the adaptive capabilities onorganizations are examined. In order to be able to examine these effects, first of allformerly unaddressed dimensions of institutionalization are proposed. These areformalization, professionalization, cultural strength, accountability and consistency.The adaptive capabilities of organizations have been categorized by researchers inthe organization literature as making change, becoming customer oriented, andbecoming learning oriented. These capabilities help organizations adapt to thechanging environment. As institutionalization and adaptive capabilities have mutualinfluences on each other, they also have significant effects on marketing activitiesand performances of organizations. A research model has been developed based onthe literature research depicting the relations among these variables. Then, therelations in the model are hypothesized and tested using the data obtained from smalland medium sized companies in different industries in Turkey with questionnaireforms. Next, regression analyses have been conducted to test the hypotheses andmost of the results are found to be congruent with the literature. Finally, somerecommendations based on the results are made for applications and furtherresearches.