Dağıtım kanallarında kanal üyelerinin rol performansını etkileyen etmenler üzerine bir inceleme
A survey of the factors affecting role performance of channel members in distribution channels
  1. Tez No: 191685
  2. Yazar: HANİFİ MURAT MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ivÖZETTEZ N BAŞLIĞI: Dağıtım Kanallarında Kanal Üyelerinin RolPerformansını Etkileyen Etmenler Üzerine BirncelemeYAZAR ADI: Hanifi Murat MUTLUBu tez çalışmasının amacı, dağıtım kanalları içerisinde yer alan üretici firmabayilerinin performanslarını değerlendirmeye yönelik bir ölçek geliştirerek karşılıklıbağımlılığın büyüklüğü, üretici firmaya duyulan güven ve üretici özgün yatırımlarınailişkin bayi algılamaları değişkenlerinin bayi rol performansı üzerine ayrı ayrı vebirlikte etkilerini incelemektir. Ayrıca bu çalışma üretici özgün yatırımlarına ilişkinbayi algılamaları ve bayi özgün yatırımları değişkenlerinin bayi rol performansıüzerine etkileşim içerisindeki etkilerini de değerlendirmektedir.Çalışmada öne sürülen hipotezleri test etmek amacıyla, Türkiye'de taşıtaraçları lastik sektöründe faaliyet gösteren 900 adet lastik bayisi firmaya anketpostalandı. Toplanan 286 adet anketle yapılan analiz sonuçları, karşılıklı bağımlılığınbüyüklüğü, güven ve üretici özgün yatırımlarına ilişkin bayi algılamalarıdeğişkenlerinin bayi rol performansını ayrı ayrı pozitif yönde etkilediğinigöstermektedir. Bu değişkenlerin bayi rol performansı üzerine birlikte etkisideğerlendirildiğinde en büyük etkinin güven değişkeni tarafından gerçekleşeceğiiddia edilmesine rağmen araştırma sonuçları güvenin bayi rol performansı üzerineolan pozitif etkisinin üretici özgün yatırımlarına ilişkin bayi algılamaları ve karşılıklıbağımlılığın büyüklüğü değişkenleri tarafından gölgelendiğini ortaya koymaktadır.Çalışma altı ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmayla ilgiligenel bilgiler yer almakta, ikinci bölümde dağıtım kanallarına ilişkin bilgilersunulmaktadır. Üçüncü bölümde bayi rol performansı ve rol performansını etkileyendeğişkenler açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde araştırmanın metodu, beşincibölümde ise yapılan analizler hakkında bilgiler verilmektedir. Son bölümde sonuçlarve gelecek çalışmalar için önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTHESIS TITLE: A Survey of The Factors Affecting RolePerformance of Channel Members in DistributionChannelsAUTHOR: Hanifi Murat MUTLUThe purpose of this thesis is to develop a scale for manufacturers to evaluatetheir dealers? role performance levels. This thesis investigates individual and jointeffects of dependence, trust, and dealer?s perceptions of manufacturer transactionspecific investments (TSIs) on dealer role performance. In addition, the thesisexamines interaction effect of both dealers?s perceptions of manufacturer TSIs anddealer?s TSIs on dealer role performance.In this research, 900 questionnaires were mailed to tire dealers. Data collectedfrom 286 tire dealers reveal that dependence, trust, and dealer?s perceptions ofmanufacturer TSIs have strong individual positive effects on dealer roleperformance. In addition, this thesis also investigates joint impacts of dependence,trust and the dealer?s perceptions of manufacturer TSIs on dealer role performance.Among these variables the strongest effect is claimed to be trust. However, thepositive effect of trust on dealer role performance is moderated by dealer?sperceptions of manufacturer TSIs and dependence.This thesis consists of six major chapters: In the first chapter, generalinformation about the study and in the second one, theoretical backgrounds ofdistribution channels are given. The third chapter explains dealer role performanceand variables affecting on dealer role performance and the fourth covers themethodology, information about the analysis is given in the fifth chapter. The last ofthis six chapter thesis reflects the findings and recommendations for further studies.