İnsan umbilikal arterinden salıverilen EDRF'nin sandöviç yöntemi ile biyoesseyi
  1. Tez No: 19171
  2. Yazar: SUSSEN HEKİMİAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
- 47 - ÖZET Biz bu çalışmada özgün sandöviç biyoessey tekniği kullanarak insan umbilikal arterinden histamine cevap olarak EDRF salıverilmesini, test dokusu olarak seçilen deendotelize sıçan torasik aortu üzerinde incelemeyi amaçladık. Bu araştırmada histaminle elde edilen gevşeme cevaplarının UK 38485' 1 i ortamda, anlamlı olarak değişmediği saptanmıştır. Diğer yandan indometazinli ortamda, histaminle oluşan gevşemelrin anlamlı olarak arttığı gözlenmiştir. Nitroarjininli ortamda ise histamin ile oluşan gevşemelerin tümüyle ortadan kalktığı saptanmıştır. Sonuçta, insan umbilikal arterinden salınan EDRF'yi özgün sandöviç tekniği ile iyi bir şekilde saptayabildik.
Özet (Çeviri)
- 48 - SUMMARY The aim of this study was to bioassay the EDRF released as le response to histamine in the human umbilical artery, on the sendothelized rat aorta, using original sandwich technique, istamine caused dose-dependent relaxation on the deendothelized at aorta in the sandwich preparation. The relaxant response of istamine on the rat aorta was increased singificantly by adomethacin but not by UK 38485. Nitroargynine, EDRF synthetase nhibitor, completely abolished the relaxant response of istamine. In conclusion, we were able to establish succesfully the DRF relased from the human umbilical artery.