Kobaylarda digoksinle oluşturulan aritmilerde trombosit aktive edici faktör (PAF)'ün rolü
  1. Tez No: 19170
  2. Yazar: A.SİBEL ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KANZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
61 ÖZET Bu çalışmada, anesteziye kobaylarda deneysel olarak oluşturulan digoksin aritmilerde trombosit aktive edici faktör olarak tanımlanan PAF'ın rolü araştırılmıştır. Ayrıca PAF'ın etkilerinde AA me tabol itlerinden TxA2'nin katkısı incelenmiştir. Bu amaçla, PAF antagonisti BN 50 730 (10 mg.kg"1), tromboksan sentez inhibitörü UK 38 485 (1 mg.kg-1. saat-1) ve BN 50 730'un UK 38 485 ile kombinasyonunun digoksinle kobaylarda oluşturulan aritmiler üzerine etkileri incelenmiştir. EKG, kan basıncı, kalp atım hızı ve aritmiler digoksin uygulanmasından 30 dk. öncesinden başlayarak 60 dk. sonrasına kadar kaydedilmiştir. BN 50 730 tek başına veya UK 38 485 ile kombine edilerek kullanıldığında aritmi başlama zamanında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. BN 50 730 tek başına ve UK 38 485 ile kombinasyonu halinde vetriküler f ibrilasyon(VF) insidansında anlamlı bir azalma oluşturmuş, ancak BN 50 730 ile ölümde anlamlı bir değişiklik oluşmazken UK 38 485 ile kombinasyonu halinde anlamlı bir azalma gözlenmiştir. BN 50 730 tek başına ve UK 38 485 ile kombine edildiğinde aritmi skorunda da anlamlı bir azalma oluşturmuştur. UK 38 485 ile ise hayvanların hiçbirinde VF görülmemiş, 16 hayvandan sadece 1' i ölmüş ve aritmi skoru tüm ilaç uygulamalarına oranla daha fazla azalmıştır. Bu sonuçlar, kobaylarda digoksinle oluşturulan aritmilerde PAF'ın rolü olabileceğini ancak PAF'ın etkilerinden arakidonik asit metabol itlerinden TxA2 nin sorumlu tutulamayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY In this study, the rol of PAF known as platelet-activating factor have been studied in experimentally digoxin-induced arrhythmias in anaesthetized guinea-pigs. The contribution of TxA2, which is a metabolite of arachidonic acid (AA) has also been studied on the effects of PAF. In this regard, the effects of a PAF reseptör antagonist BN 50 730 (10 mg.kg."1), a thromboxane synthase inhibitor, UK 38 485 (Img.kg.-1) and a combination of BN 50 730 with UK 38 485 have been studied on the digoxin-induced arrhythmias. ECG, blood pressure, heart rate and arrhythmias were recorded starting 30 min. before digoxin administration and continued for 60 min. afterwards. BN 50 730 alone or its combination with UK 38 485 did not alter significantly the onset of the first arrhythmia to occur. On the other hand, both drug administrations decreased significantly the incidence of VF. However, while a significant alteration on the mortality was not noted alone with BN 50 730, its combination with UK 38 485 produced a significant decrease in the mortality. BN 50 730 alone or in combination with UK 38 485 caused also a significant decrease in the arrhythmia score. On the other hand, during the UK 38 485 treatment none of the animals fibri Hated, only 1 of 16 guinea-pigs died and the arrhythmia score decreased significantly when compared from the control group or other drug administrations.63 - These results suggest that PAF plays a role in digoxin- induced arrhythmias in the guinea-pigs. Furthermore, AA metabolite TxA2 cannot be responsible for the arrhythmogenic properties of PAF.