Tarih öğretiminde eleştirel ve yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi
  1. Tez No: 191714
  2. Yazar: UMUT DİRİÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AKINOĞLU, DOÇ. DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
2ÖzetBu araştırma ile orta öğretim okulu tarih konularının öğretiminde eleştirel ve yaratıcıdüşüncenin geliştirilip kullanılması, eleştirel ve yaratıcı düşüncenin önündeki engeller,eleştirel ve yaratıcı düşünme yöntem ve teknikleri, eleştirel ve yaratıcı düşüncenin kullanıldığıbir ders ile kullanılmadığı bir ders arasındaki farklar, öğretmenlerin eleştirel ve yaratıcıdüşünceyi harekete geçiren etkinlikleri kullanma sıklıkları, gerekçeleri ve konu ile ilgilidüşünceleri tespit edilmiştir.Araştırma orta öğretim tarih dersi konularının öğretiminde eleştirel ve yaratıcıdüşüncenin geliştirilmesine yönelik uygulamalar hakkında tarih öğretmenlerinin görüşlerini,algılamalarını ve değerlendirmelerini tespit etmeyi amaçladığı için bir yönüyle taramamodeline; eleştirel ve yaratıcı düşünceye uygun yöntem ve teknikler kullanılarak işlenen birders ile kullanılmadan işlenen dersin öğrenci başarısına etkisini kontrollü gözlem yoluyla,neden- sonuç ilişkilerini belirlemeyi amaçladığından deneme modeline uygunyapılandırılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda eleştirel ve yaratıcı düşünceningeliştirilip tarih öğretiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Eleştirel ve yaratıcıdüşünce yöntem, teknik ve etkinliklerinin geliştirip tarih öğretiminde kullanılması sonucuöğrencilerin başarılarının artacağı, tarih dersine karşı olan tutumlarının olumlu yöndedeğişeceği öğrencinin eleştiren, sorgulayan, sentez ve analiz yapabilen bireyler halinegelebileceği; tarih dersinin monotonluktan, sıkıcılıktan ve ezbercilikten kurtulacağı,öğretmenlerin aktif, hoş görülü; öğrencilerin meraklı, sabırlı, eleştirici ve yaratıcı özellikleresahip bireyler olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
3ABSTRACTWith this research it is aimed at fixing that the using of developed critical and creativethought of history subject for the secondary education, obstacles in front of them, techniguesand methods, differences between the lesson which have been studied with this way and notstudied one, the freguency of using the activities bring into action the critical and creativethought of teachers and main reasons and their views related with the topic.This resarch aims at setting the evalutions, perceptions and views of history teachersabout the applications to develop critical and creative thoughts to teach historiy lessonsubjects in secondary education system. For this reason-result relationships by controlledobseruation of effects on students succes using these correct technigues and methods with astudied lesson and not studied one.In the light of data obtained at the end of research, it is understood thad thesetecihnigues can be applied for the historiy teaching. It is also observed that, as a result ofusing these technigues, methods and activities on historiy teaching-the students? success willincreas and they will analyzeing, criticising and inguiring persons; historiy lesson will get ridof dullness, monotony and memorization . If the teachers are more tolerand and active, thestudents will have critical, creative, more patient and curious characteristics when thesetechigues are applied for history lesson.