Ailenin örgütsel ve yapısal niteliğinin 60-72 aylık çocukların sosyal-duygusal uyum düzeyine etkisi
Organizational and structural quality of family's effect on 60-72 month children's socio-emotional adaptation level
  1. Tez No: 191713
  2. Yazar: BARAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Anahtar Kelimeler : Ailenin Örgütsel ve Yapısal Niteli i,Aile levleri, Uyum, Sosyal-Duygusal Uyum, Okul Öncesi Dönem.ÖZETBu ara tırmada, ailenin örgütsel ve yapısal niteli inin 60-72 aylık çocuklarınsosyal-duygusal uyum düzeyine etkisini belirlemek amaçlanmı tır. Genel taramatürlerinden biri olan ili kisel tarama modelinin uygulandı ı ara tırmada, ailelerinörgütsel ve yapısal niteli ini ölçmek amacı ile Epstein, Bolwin ve Bishop (1983)tarafından geli tirilen ve Bulut (1990) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?AileDe erlendirme Ölçe i?, çocukların sosyal-duygusal uyumlarını ölçmek amacı ile Önderve arkada larının (2004) geli tirdi i ?Marmara Sosyal-Duygusal Uyum Ölçe i?ninara tırmacı tarafından 60-72 aylık çocuklar için uyarlanan formu kullanılmı tır. Ölçmearaçları, 2005-2006 e itim-ö retim yılında, stanbul li'ndeki 16 resmi okul öncesie itim kurumuna devam eden 524 çocuk ile onların ebeveynlerine uygulanmı tır.Ara tırma bulguları, ailelerin örgütsel ve yapısal niteli inin; ebeveynlerinö renim durumuna, ekonomik durumlarını de erlendirmelerine, e leri ile ili kilerininasıl gördüklerine, sahip oldukları çocuk sayısına, annelerin ya ına ve çalı madurumuna, babaların yaptıkları i ten memnun olma düzeylerine göre istatistiksel açıdananlamlı bir farklılık gösterdi ini; babaların ya ına, annelerin yaptıkları i ten memnunolma düzeylerine, ebeveynler arasındaki ya farkına, stanbul'da ya ama sürelerine veyaptıkları i lere göre ise anlamlı bir farklılık göstermedi ini ortaya koymu tur. Ailelerinörgütsel ve yapısal niteli i ile 60-72 aylık çocuklarının sosyal-duygusal uyum düzeyiarasında istatistiksel açıdan anlamlı ve negatif yönde bir ili ki bulunmu tur. Ailelerini levleri sa lıksızla tıkça, çocuklarının sosyal-duygusal uyum düzeyi de anlamlı birekilde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Keywords : Organizational and Structural Quality ofFamily, Family Functions, Adaptation, Social-Emotional Adaptation, Pre-SchoolProcess.SUMMARYThe aim of this research is to define the effect of organizational and structuralquality of family on social-emotional adaptation level of 60-72 months old children. Therelational scanning model used in this research which is one of the general scanningtypes. ?Family Evaluation Scale?, which was developed by Epstein, Bolwin and Bishop(1983) and adapted into Turkish by Bulut (1990), was used to measure organizationaland structural quality of families and ?Marmara Social-Emotional Adaptation Scale?developed by Önder and friends in 2004 is used to measure social-emotional adaptationlevel of children the scale was adapted for 60-72 months old children by the researcher.The measurement tools were applied to 524 children who were studying in 16 officialpre-school education program and their families.The outputs of the research shows that organizational and structural quality offamilies statistically differs according to educational level of parents, their evaluationabout their economical situation, how they assume their relation with their partners, thenumber of children they have, age and employment of the mothers, the professionalsatisfaction of the father. It was found that organizational and structural quality offamilies does not differ according to professional satisfaction of mother, age differencebetween parents, how long they lived in Istanbul and their jobs. A statisticallymeaningful and negative relation was found between organizational and structuralquality of families and social-emotional adaptation level of 60-72 months old children.As the functions of families become unhealthy, the social-emotional adaptation level ofchildren meaningfully decreases.