Ortaöğretim coğrafya eğitiminin temel sorunları (Kartal ilçesi örneği)
The main problems of geography education in secondary education (Kartal district sample)
- Tez No: 191732
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
ÖZETOrtaöğretim Coğrafya Eğitiminin Temel Sorunları ( Kartal İlçesi Örneği )Bu araştırma ortaöğretim kurumlarındaki coğrafya eğitiminin sorunlarını Kartalİlçesi ölçeğinde belirlemek ve bu sorunların nedenlerini ortaya koyarak çözüm önerilerigeliştirmek için hazırlanmıştır.Sorunları tespit etmek amacıyla İstanbul'un tarihi ve köklü ilçelerinden Kartalİlçesinde bulunan 350 öğrenci ve 20 coğrafya öğretmenine anket uygulanmış, elde edilenistatistikû veriler ideal bir coğrafya eğitiminin ölçütleri ile kıyaslanmıştır.Araştırmanın literatür kısmında coğrafya öğretiminin temel dayanakları vegereklilikleri ortaya konmuştur. Bulgular kısmında ise öncelikle anketlere dayalı olarakaraştırmaya katılan öğrenci ve öğretmenlere ait kişisel bilgiler yer almaktadır. Dahasonrasında öğrenci ve öğretmenlerin ders kitabı, müfredat, dersin işlenişi, okullarınfiziki yeterlilikleri, coğrafya öğretimindeki ilke ve yöntemlerin uygulanma düzeyleri vekarşılaşılan mevcut sorunlar hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Son olarak dasorunların temelindeki etkenler ortaya konarak çözüm önerileri sunulmuştur.Uygulama esnasında elde edilen tüm veriler SPSS ve Excel paket programlarıaracılığıyla değerlendirilmiş frekans, yüzde ve geçerli yüzdeleri tablolar halindesunulmuştur. Öğrenci ve öğretmenlerin coğrafya eğitimine ilişkin görüşlerinin yaş,cinsiyet, okul türü, kıdem, mezun olunan okul türlerine göre farklılaşıpfarklılaşmadığını tespit amacıyla t- testi ve varyans analizlerine yer verilmiştir.Elde edilen veriler sonucunda coğrafya eğitimi sorunların: ders kitaplarınınyetersizliğine; müfredatın yoğunluğuna; okulların ve öğretmenlerin coğrafya eğitimiaçısından yetersizliklerine; öğrencilerin ilköğretimden yetersiz bilgiyle gelmelerineimkân sağlayan sınıf geçme sistemine ve Kartal İlçesindeki öğrencilerin 1/3 oranındabaşka ilçelerden gelmesine bağlı olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir.Barış Elmas
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe main problems of geography education in secondary education(Kartal district sample)This research was conducted to determine the problems of geography education inKartal County, to find the reasons of these problems, and to suggest possible solutions.To determine the problems a survey was applied to 350 students and 20 geographyteachers in Kartal County which is an historical and rooted county of Istanbul.Statistical data was compared with the criteria of ideal geography education.In the literature review section the basic principles and requirements of geographyteaching was stated. In the finding section firstly personal information of theparticipants, and then their opinions about textbooks, curriculum, implementationprocesses of classes, physical sufficiency of schools, the application level of the principlesand methods of geography teaching, and existing problems were stated. And finally, thefactors at the base of the problems, and recommendations for possible solutions werepresented.All the data which collected during the application were evaluated with SPSS andExcel programs, and frequencies, percentages were presented with tables.To learn whether the participants? opinions differentiate or not in terms of age,gender, school type, experience, and the school type of graduation t-test and analysis ofvariance were used.The findings of the study show that the problems of the geography educationscomes from the following reasons: textbooks are insufficient, the curriculum isoverloaded, schools and teachers are unsatisfactory, the grade passing system causesstudents to graduate from elementary schools with insufficient knowledge and one-thirdof the students in Kartal is coming from other counties.Barış Elmas