Okul büyüklüğünün kalite, verim ve öğrenci başarısına etkileri
The effect of school size on quality, productivity and student achievement
- Tez No: 191734
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU, PROF. DR. MÜNEVVER ÖLÇÜM, YRD. DOÇ. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZETBir okulda eğitim gören öğrenci sayısına bağlı olarak okulun müfredatı uygulamakalitesi, donanımın kalitesi, okulun yıllık giderleri, akademik başarı, öğrenci ve öğretmentutumları, atılmalar, aktiviteler, güvenlik, veli katılımı, yönetim kalitesi ve benzerû bir çokönemli faktör değişikliğe uğrar. Dolayısıyla gerek okulun verimi, gerekse öğrencinin başarısıve eğitimin kalitesini belirleyen temel etkenlerden biri okulun büyüklüğü olarak karşımızaçıkmaktadır.Bu noktada okul büyüklüğü ve kalite verim ve öğrenci başarısı hakkındakonuşulmasına rağmen, Türkiye'de şimdiye dek bu konu hakkında kapsamlı bir çalışmayapılmamıştır.Bu çalışma, okul büyüklüğü kavramı ve ilköğretim okullarında kalite, verim veöğrenci başarısı durumunu göstermek için yapılmıştır.Bu araştırmada ölçek kullanılmamış, 71 resmû ve 11 özel okul ile 5 ilçede çalışmayapılmıştır. Çalışma tarama düzeyinde yapılmış ve Avrupa Birliği kalite kriterlerine bağlıolarak kalite, verim ve öğrenci başarısını ölçen sorular geliştirilmiştir.Araştırma kapsamında kullanılan tarama listesinden elde edilen sonuçlar,araştırmacının beklentileri doğrultusunda kategorize edilmiş ve bu kategorilere ilişkin frekansve yüzdelik dağılım elde edilmiştir.Daha sonra tarama listesinden sorulan sorulara verilen yanıtlar, kalite, verim veöğrenci başarısı adı altında gruplandırılmış, puanlanmış ve her okul kalite, verim ve öğrencibaşarısı toplam değerleri açısından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede 100'lük puansistemi kullanılmıştır. Yüzdelik puanların birinci ve üçüncü çeyrek değerleri temel alınarakkalite toplam düzeyleri yüksek, orta ve düşük kaliteli okullar olarak kategorize edilmiştir.Sahip oldukları çeşitli sosyo-ekonomik özellikler doğrultusunda, okulların kalitetoplam değerlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak üzere nanparametrik bir teknikolan Benferonni düzeltmesiyle klasik Mann-Whitney ?U? testi ve Kruskal Wallis testikullanılmıştır.Araştırma sonucunda okul büyüklüğü ile ilköğretim okullarının kalite verim veöğrenci başarısı arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA number of factors of substantial significance, such as implementation quality ofcurriculum, quality of hardware, school?s annual expenses, academic achievement, attitude ofstudent and teacher, social activities, security, parent involvement, quality of administration,suffer changes depending on the number of student enrollment of a school. Consequently, thefundamental factor that affects student achievement or quality of education is school size.Even though, effects of school size on quality, productivity and student achievementare being uttered, no comprehensive study relating to this issue has been, so far, conducted inTurkey.This study has been done to reveal the relation between school size and quality,productivity and students achievement. No scale has been used in this research. The study hasbeen carried out in 71 public and 11 private schools in 5 districts. Study has been conductedon research level and questions evaluating quality, productivity and student achievementcompared with school size have been worked out.Results obtained from questionnaire used within the scope of this research have beencategorized according to expectations of the researcher. Frequency and percentagedistribution concerning with these categories have been obtained.Afterwards, answers given to questions have been classified and graded as quality,productivity and student achievement. Each school has been assessed in terms of total valueof quality, productivity and student achievement. The evaluation criterion has been 100-pointsystem.Classic Mann-Whitney ?U? test and Kruskal Wallis test have been utilised alongwith Benferonni correction that is a nonparametric technique in order to find out whetherthere is any difference on total quality of the schools by considering socio-economicproperties that they have.In consequence of the research, it has been observed that there is a significantrelationship between school size and quality, productivity and student achievement.