Fen öğretiminde aktif öğrenmenin kavram yanılgılarını gidermeye etkisi
The effect of active learning on remediation to misconception in science education
  1. Tez No: 191735
  2. Yazar: ZİHNİ ÖZHAN PALUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZETFEN ÖĞRET M NDE AKT F ÖĞRENMEN N KAVRAMYANILGILARINI G DERMEYE ETK Snsanoğlu tarih boyunca çevresindeki olup biten doğa olaylarını merak etmiş ve bumerak fen bilimini doğurmuştur. nsanoğlu kafasındaki sorulara yanıt buldukça fenbilimi gelişmiş ve ortaya yeni sorular çıkmıştır.Merak eden, araştıran ve bilgiye ulaşan bireyler fen biliminin gelişimine katkısağlamaktadır. Günümüzde sorulması gereken en önemli soru; merak eden, araştıranve bilgiye ulaşan bireylerin nasıl yetiştirileceği sorusudur. Öğrencilerin yaparak-yaşayarak öğrendiği, araştırdığı, bilgiye ulaştığı `aktif öğrenme yöntemi' etkin bir fenöğretimi için uygun bir yöntemdir.Bu çalışma fen bilgisi dersi `Kuvvet ve Hareketin Buluşması' ünitesinde aktiföğrenme yöntemini kullanmanın başarıya, kavram yanılgılarının giderilmesine etkisininolup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda sosyo-ekonomik düzeyi farklı iki devlet okulu seçilmiştir. Araştırmanın evrenini stanbul iliPendik ilçesinde bulunan lköğretim Okulları'nda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri,örneklemini ise sosyo ekonomik düzeyleri farklı iki ilköğretim okulunun 7. sınıflarındaokuyan toplam 155 öğrenci (Deney ve Kontrol grubu) oluşturmaktadır.Örneklem grubunu oluşturan deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulamayabaşlamadan önce hazırlanan başarı testi öntest olarak, kavram yanılgılarının tespiti içinaçık uçlu sorular ve öğrencinin sosyo-ekonomik durumunun tespiti için anketuygulanmıştır. Araştırmada deney grubu olarak seçilen öğrencilere ders, aktif öğrenmemetodu kullanılarak araştırmacı tarafından işlenmiştir. Aktif öğrenmede farklı yöntemve tekniklerle (deney, oyun-drama, bulmaca, grup çalışması vb) ders işlenmiştir.Kontrol grubu olarak seçilen öğrencilere de ünite geleneksel yöntemle araştırmacıtarafından işlenmiştir.1Uygulama sonunda öğrencilerdeki değişimleri gözlemlemek amacıyla deney ve kontrolgrubu öğrencilerine başarı testi sontest olarak ve kavram yanılgılarının düzelipdüzelmediğini kontrol etmek için açık uçlu sorular tekrar verilmiştir.Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 10.00 paket programında değerlendirilmiştir.Bu değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.Kuvvet ve Hareketin Buluşması ünitesinin aktif öğrenme yöntemiyle•işlenmesinin öğrencilerin başarısında olumlu etkisinin olduğu,Kuvvet ve Hareketin Buluşması ünitesinin aktif öğrenme yöntemiyle•işlenmesinin öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermede olumlu etkisininolduğu,Sosyo-ekonomik düzeyin; aktif öğrenme yöntemiyle ders işlenmesinde,•başarıya, kavram yanılgılarını gidermeye etkisinin olduğu bulunmuştur.2
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF ACTIVE LEARNING ON REMEDIATIONTO MISCONCEPTION IN SCIENCE EDUCATIONThe humanbeing wonder that what has happened to their enviroment during thehistory and this wonder has occured to science. As humanbeing has found the answer totheir questions, the science improvement and the new questions has occured.The people, who wonder search and reach the knowledge, help to improving thescience. Nowadays All the authorities must to ask; How can we give better education tostudents. Active learning method is suitable method for improvement of students. Thestudents search, reach the knowledge in this metod.The purpose of this aim two state schools which have different socio-economic statuswas determined. The universe of this study is 7 grade level in primary school in districtof Pendik in stanbul. The example of this study is 155 7 grade level students selected byrandomly (experiment and control groups).The experiment and control groups before the practise as pre-test, the achievementstest was applied to students for observation to misconception, the open-ended questionswas applied to students for find misconception.In study which was choosen as experiment group, the lesson was related with themethods of active learning by researcher. The active learning connected with thedifferent methods ve techniques (experiment, dram, crossword puzzle, group working..).The lecture taugth to the control group with traditional method by the researcher.At the end of thıs study, the achievement test was applied to student for observationto change of students success, the open-ended questions was applied to students forcheck on remediation to misconceptions.1The result of the data analysed with the programme of SPSS. In the light of theseanalyses the results below have been found.The method of active learning method in teaching of `The meeting of force and•activity? found pozitive effective on student success.The method of active learning method in teaching of `The meeting of force and•activity? found pozitive effective on remedation to misconceptions.Effectiveness of the method of active learning in teaching of `The meeting of•force and activity? determined that the socio-economic status pozitive effect tostudents success and remedation to misconceptions.2