Öğretici hikayeler yoluyla düşünce ve duygu eğitimi tanımlar ve yöntemler
Education of thoughts and emotions by means of didactic stories/definitions and methods
- Tez No: 191736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZETÖĞRETİCİ HİKÂYELER YOLUYLA DÜŞÜNCE VE DUYGU EĞİTİMİTANIMLAR VE YÖNTEMLERAraştırmada ?hangi sınırlılıklara sahip, nasıl bir değer eğitimi ve niçin öğreticihikâye kullanma ihtiyacı? sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın evreni olarakseçilen öğretici hikâyeler arasından, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemeyöntemi yoluyla belirlenmiş 44 hikâye, örneklemi oluşturmaktadır.Araştırma sorusunu cevaplandırmak amacıyla, bütün bölümler için alantaraması yapılmıştır. Öğretici hikâyelerin düşünce ve duygu eğitimindeki etkisinibelirginleştirmek amacıyla geliştirilen soru-cevap-sorgulama testi, ilköğretim 8. sınıf,yüksek öğretim ve yüksek lisans öğrencilerine uygulanarak aşama aşama geliştirilmiştir.İlköğretim Türkçe, sınıf ve okul rehber öğretmenlerinden oluşan altı kişilik gruba önce,hikâyelerin özellikleri ile ilgili açık uçlu sorulardan oluşturulmuş anket uygulanmıştır.Sonra hikâyelerin eğitim vasıtası olarak görülüp görülmediğine dair altı sorudan oluşangörüşme formu uygulanmıştır. Biri psikiyatri uzmanı, üçü öğretim üyesi olan dörtkişiden örnek hikayede kullanılan testler hakkında uzman görüşü alınmıştır.Sonuç olarak, alan taraması sonucu elde edilen veriler araştırma konusunudestekler niteliktedir. Test geliştirme aşamalarında öğrencilere yöneltilen sorularıncevapları araştırmada kullanılan tanım ve yöntemlerin amaçlanan duygu ve düşüncegelişimini birebir sağladığını göstermiştir. Öğretmenler hikayelerin özellikleriyle ilgilisoruların hepsine olumlu görüş bildirmişlerdir. Hikayelerin eğitim vasıtası olarakgörülüp görülmediğini araştıran görüşmeden de olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.Görüşlerine başvurulan uzmanlar, hem birebir görüşmelerde hem de katılımcı olarakhikayeye bağlı bildirdikleri görüşlerde, hikayelerin beklenen düşünce ve duygugelişimini sağlayacağını belirtmişlerdir.Bu veriler çerçevesinde eğitici öğretici hikayelerin düşünce ve duygugelişimindeki etkin rolü belirginleşmiş ve araştırmanın amacı gerçekleşmiştir.Ağustos 2006 Perihan GÜREL
Özet (Çeviri)
SUMMARYEDUCATION OF THOUGHTS AND EMOTIONS BY MEANS OFDIDACTIC STORIES /DEFINITIONS AND METHODSIn our research,we search the answers to the questions below:-What are the perimeters of the research?-What kind of an education of values do we need?-What?s the reason of the neccesity of using didactic stories?The example involves forty-four stories identified through the criterion methodwhich is one of the methods of intentional examplifying.In order to answer the question of the research-The study was confirmed in all departments-The question-answer test, which was developed in order to signify the effects ofdidactic stories on the education of ideas and emotions,was developed step by step bybeing applied to the 8th class students and the students of bachelor?s and master?sdegree.-At the beginning, a questionnaire,including questions about the characteristicsof stories,was applied to a group of six people including primary schoolteachers,consultants and secondary school Turkish teachers.-In the next step an anterview form was applied whether the stories areconsidered as a means of education or not-Then a group of four people including a psychiatrist and three lecturers wereconsulted about the tests used in the model storyIn conclusion,-The reports developed at the end of the survey support the subject of theresearch.-The answers of the questions asked to the students on the stages of the development ofthe test showed that the methods and the definations used in the research supplied theprogress of thoughts and emotions.-The teachers had a positive attitude towards all the questions about thecharacteristics of stories.-The results of the interviews on the question of whether stories are considered as ameans of education were also positive-The experts who were consulted mentioned both in their efficacious interviewsand as a participant in their point of view on stories that stories will supply the expecteddevelopment of emotions and thoughts.The confirmations make the active role of stories in the development of thoughtsand emotions clear.As a result the aim of the research was confirmed.Perihan GÜRELAugust,2006