Verimlilik aracı olarak hareket etüdü ve otel işletmelerinde kullanılması (Nevşehir Dedeman otelinde bir uygulama çalışması)
  1. Tez No: 19175
  2. Yazar: MERYEM AKOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ii ÖZET İnsanlısın refahı ve işletmelerin başarısında önemli bir rol oynayan verimliliğin arttırılması yöntemlerinden biri; düşük verimliliğe neden olan etmenlerin ortadan kal dırılmasıdır. Bu konudaki bilimsel yaklaşımın Frederick W. Taylor ile başladığı söylenebilir. Bilim adamları 19. yüz yılın sonlarına doğru, işletmelerdeki düşük verimliliğin nedenlerini araştırma ihtiyacı duymuşlar, bu konuda çeşit li incelemeler ve araştırmalar yapmışlardır. Bu araştır maların sonucu her geçen gün önemini hissettiren teknikler geliştirerek uygulamaya koymuşlardır. Bu tekniklerden bir tanesi deyiş etüdünün önemli bir bölümünü oluşturan“Hareket Etüdüdür”. Hareket etüdü, bir işin yapılmasındaki gerekli iş kapsamını artırmak suretiyle verimsizliğe neden olan gereksiz hareketleri ortadan kaldırarak veya azaltarak işletme verimliliğini katkı sağlayan bir analiz tekniğidir Hareket etüdünde maliyetleri düşürmek ve mevcut iş metodlarını iyileştirmek amaç edinilir. özellikle gelişmekte olan ülkelerde maliyetleri düşürmek, çalışma yöntemlerini iyileştirmek ve işgücünü eğitmek amacıyla hareket etüdlerine önem verilmeye başlanmıştır. Başlangıçta bu teknik daha çok sanayi işletmeleri için bir verimlilik aracı olarak kullanılmakla beraber, günümüzde özellikle ileri ülkelerin çoğunda, bankalar, postaneler, hastaneler, hava yolları gibi kuruluşlarca da başarı ile uygulamaktadır. Oldukça geniş bir uygulama alanı olan hareket etüdü nün otel işletmelerinde uygulanması ve bu konudaki yarar larının ortaya konulmasına 1948 yılında başlanmıştır. ülke mizde ise otel işletmelerinde bu konunun ele alınması ol dukça yenidir. Bu çalışmada hareket etüdünün otel işlet melerinin verimliliğine olan katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY One of the methods of increasing productivity that plays an important role in the wealth of people and success of business firms is to remove the factors cous- ing low productivity. It can be said that scientific approach in this sub ject has been started by frederick W.Taylor. Toward the ends of the nineteenth century, scientists had to inves- tipate the reasons of the low productivity in the business f i rms. As a result of these researches they developed tech niques and put into practice one of these techniques, which consists of a large part of the work study is the motion study. Motion study is an analysis by which unnecessary mo tions in the work are taken out or decreased by increasing the work content. The aim of this work study is to improve work methods and to decrease costs. Especially, in the developed countries the motion study has been an important analysis by the purpose of training labor force, imroving methods and decreasing costs. In the beginning this technique has been used by the industrial firms as a tool in productivity. In recent years, especially, in the most of the developed countries this tecnique has been successfully put into practice in these establishments such as banks, post offices, hospitals, airlines, supermarkets and public offices. The motion study in the hotel establishments put into practice in 1948. In our country it is very new. In our study for hotel establishments, the contributions at the motion study to productivity in the hotel establishments has been disscussed.