Dizgeli öğretime göre geliştirilen eşlik dersi programının akademik başarıya, tutuma, yeterlik algısına ve kalıcılığa etkisi
The Effects of the accompaniment course program developed in accordance with the systematic tecnique on acedemic success, attitude, competence perception and permanence
  1. Tez No: 191748
  2. Yazar: DUYGU PİJİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK BATIBAY, Y.DOÇ.DR. SERAP EMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
GENEL B LG LERsim ve Soyadı :Duygu P JAnabilim Dalı :Güzel Sanatlar EğitimiProgramı :Müzik ÖğretmenliğiTez Danışmanı :Doç. Dilek BATIBAYYrd. Doç. Dr. Serap EM RTez Türü ve Tarihi :Doktora -Aralık 2006Anahtar Kelimeler :Piyano Eşlik, Dizgeli Öğretim, Müzik Eğitimi,Program Geliştirme, Eşlik Dersi Programı.ÖZETD ZGEL ÖĞRET ME GÖRE GEL ŞT R LENEŞL K DERS PROGRAMININ AKADEM K BAŞARIYA,TUTUMA, YETERL K ALGISINA VE KALICILIĞA ETK SBu çalışma, Eşlik dersinin program boyutu ile ilgili duyulan ihtiyaçların giderilmesidüşüncesi ile gerçekleştirilmiştir. Müzik öğretmeni adaylarının eşlik alanında yeterliolabilmelerinin, Eşlik dersinin program ile ilgili eksiklerinin giderilmesine bağlı olabileceğidüşünülmüş ve Müzik Öğretmenliği Lisans Programı kapsamındaki Eşlik dersine ilişkin birprogram geliştirme çalışması yapılmıştır.Bu araştırmanın amacı, Dizgeli Öğretime göre geliştirilen Eşlik dersi programınınakademik başarı, tutum, yeterlik algısı ve kalıcılık üzerindeki etkisini belirlemektir.Araştırmada deneysel yöntemin öntest-sontest kontrol gruplu modeli kullanılmıştır. Eşlikdersi alan toplam 33 lisans üçüncü sınıf öğrencisinin 18'i deney, 15'i kontrol grubunda yeralmıştır. Deney ve kontrol gruplarının Eşlik dersi ile ilgili bilişsel, duyuşsal ve devinişselalanlarda denk olmasına dikkat edilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, ünitelerle ilgili olarak araştırmacı tarafındangeliştirilen 57 soruluk başarı testi, Piyano le Eşlik Alanında Yeterlik Algısı Ölçeği, Eşlikdersi için hazırlanan gözlem formu ve Piyano Dersi Tutum Ölçeği'nden Eşlik dersineuyarlanan Eşlik Dersi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları deney öncesinde heriki gruba da uygulanarak grupların denklikleri sağlanmıştır. Deney grubuna 14 haftalık güzdönemi boyunca Dizgeli Öğretim modeline göre geliştirilen program uygulanmış, kontrolgrubunda ise geleneksel öğretim yapılmıştır. Veri toplama araçları deneyin sonunda her ikigruba da uygulanmıştır. Kalıcılığı ölçmek için, başarı testi sontest uygulamasından 21 günsonra tekrar uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir:1. Dizgeli Öğretime göre geliştirilen Eşlik dersi programının uygulandığı grubunbaşarı testi puanları (bilgi, kavrama, uygulama, bilgiyi bulma, kullanma ve o bilgidenyenilerini üretme düzeyi ve toplam puanları) ile geleneksel öğretimin yapıldığı grubun başarıtesti puanları (bilgi, kavrama, uygulama, bilgiyi bulma, kullanma ve o bilgiden yenileriniüretme düzeyi ve toplam puanları) arasında deney grubunun lehine anlamlı bir farkbulunmuştur.2. Dizgeli Öğretime göre geliştirilen Eşlik dersi programının uygulandığı grubunkalıcılık (bilgi, kavrama, uygulama, bilgiyi bulma, kullanma ve o bilgiden yenilerini üretmedüzeyi ve toplam puanları) ortalama puanları ile geleneksel öğretimin yapıldığı grubunkalıcılık (bilgi, kavrama, uygulama, bilgiyi bulma, kullanma ve o bilgiden yenilerini üretmedüzeyi ve toplam puanları) ortalama puanları arasında deney grubu lehine (bilgi, kavrama,toplam puanları) anlamlı bir fark bulunmuştur. Uygulama ve bilgiyi bulma, kullanma ve obilgiden yenilerini üretme düzeyi kalıcılık puanları bakımından deney ve kontrol gruplarıarasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.3. Dizgeli Öğretime göre geliştirilen Eşlik dersi programının uygulandığı grubun Eşlikdersi toplam tutum puanları ile geleneksel öğretimin yapıldığı grubun Eşlik dersi toplamtutum puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.4. Dizgeli Öğretime göre geliştirilen Eşlik dersi programının uygulandığı grubungözlem toplam puanları ile geleneksel öğretimin yapıldığı grubun gözlem toplam puanlarıarasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.5. Dizgeli Öğretime göre geliştirilen Eşlik dersi programının uygulandığı grubunpiyano ile eşlik alanında yeterlik algısı puanları ile geleneksel öğretimin yapıldığı grubunpiyano ile eşlik alanında yeterlik algısı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.6. Öğrencilerin ?piyanoya başlama yaşı? değişkenine göre gözlem puanları, Eşlik dersitoplam tutum puanları ve piyano ile eşlik yeterlik algısı puanları arasında anlamlı bir farkbulunmamıştır.7. Öğrencilerin ?günlük piyano çalışma süresi? değişkenine göre gözlem puanları veEşlik dersi toplam tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin ?günlükpiyano çalışma süresi? değişkenine göre piyano ile eşlik alanında yeterlik algısı puanlarıarasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.8. Öğrencilerin ?mezun olunan okul türü? değişkenine göre başarı testi toplampuanları, gözlem puanları, Eşlik dersi toplam tutum puanları ve piyano ile eşlik yeterlik algısıpuanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATIONName and Surname :Duygu P JField :Fine Arts EducationProgramme :Music TeachingSupervisor :Associate Prof. Dilek BATIBAYAssistant Prof. Dr. Serap EM RDegree Awarded and Date :PhD. (Doctorate) December 2006Keywords :Piano Accompaniment, Systematic Technique, MusicEducation, Program Development, AccompanimentCourse Program.ABSTRACTTHE EFFECT OF THE ACCOMPANIMENT COURSEPROGRAM DEVELOPED IN ACCORDANCE WITH THE SYSTEMATICTECHNIQUE ON ACADEMIC SUCCESS, ATTITUDE, COMPETENCEPERCEPTION AND PERMANENCEThis study has been conducted to provide for the need concerning the programdimensions of the Accompaniment course. It has been considered that the competence of theprospective music teachers in the field of accompaniment may depend on the removal of thedeficiencies of the Accompaniment course program and so a program development studyconcerning the Accompaniment Course within the framework of the Music TeachingUndergraduate Program has been conducted.The aim of this study is to determine the effect of the Accompaniment course programdeveloped in accordance with the Systematic Technique on academic success, attitude,competence perception and permanence. The study uses the pretest-post-test control groupmodel of the experimental method. Of the total of 33 undergraduate junior students takingaccompaniment course, 18 were included in the experimental group while 15 were included inthe control group. Special care was taken to ensure that the experimental and the controlgroups are equivalent in the cognitive, affective and psychomotor fields of theAccompaniment course.A Success test of 57 questions concerning the units and developed by the conductor ofthe study, Competence Perception Scale in Piano Accompaniment, observation form preparedfor the Accompaniment course and the Attitude Scale in Accompaniment Course adapted tothe Accompaniment course from the Attitude Scale in Piano Course were utilized as datagathering tools in the study. The data gathering tools were applied to both groups before theexperiment and so the equivalence of the two groups was ensured. During the 14-week fallsemester, the program developed in accordance with the Systematic Technique model wasprovided to the experimental group while traditional teaching methods were provided to thecontrol group. The data gathering tools were applied to both groups at the end of theexperiment. In order to measure the permanence, the success test was applied once more 21days after the post-test application.The results of the study can be summarized as:1. A significant difference was noted in favor of the experimental group between thesuccess test scores (knowledge, comprehension, application, level of detecting and utilizinginformation and providing new information based on this information and total score) of thegroup provided with the Accompaniment course program developed in accordance with theSystematic Technique and the success test scores (knowledge, comprehension, application,level of detecting and utilizing information and providing new information based on thisinformation and total score) of the group provided with traditional teaching methods.2. A significant difference was noted in favor of the experimental group between thepermanence overall scores (knowledge, comprehension, application, level of detecting andutilizing information and providing new information based on this information and totalscore) of the group provided with the Accompaniment course program developed inaccordance with the Systematic Technique and the permanence overall scores (knowledge,comprehension, and total score) of the group provided with traditional teaching methods. Nosignificant difference was noted between the experimental and the control groups inpermanence scores of application, level of detecting and utilizing information and providingnew information based on this information.3. A significant difference was noted in favor of the experimental group between theAccompaniment course total attitude scores of the group provided with the Accompanimentcourse program developed in accordance with the Systematic Technique and theAccompaniment course total attitude scores of the group provided with traditional teachingmethods.4. A significant difference was noted in favor of the experimental group between theobservation total scores of the group provided with the Accompaniment course programdeveloped in accordance with the Systematic Technique and the observation total scores ofthe group provided with traditional teaching methods.5. No significant difference was noted between the competence perception in pianoaccompaniment scores of the group provided with the Accompaniment course programdeveloped in accordance with the Systematic Technique and the competence perception inpiano accompaniment scores of the group provided with traditional teaching methods.6. No significant difference was noted between the observation scores,Accompaniment course total attitude scores and competence perception in pianoaccompaniment scores of the students as based on the variable of ?the starting age for piano?.7. A significant difference was noted between the observation scores and theAccompaniment course total attitude scores of the students as based on the variable of ?thedaily piano exercise time?, No significant difference was noted between the competenceperception in piano accompaniment scores of the students as based on the variable of ?thedaily piano exercise time?.8. No significant difference was noted between the success test total scores,observation scores, Accompaniment course total attitude scores and competence perception inpiano accompaniment scores of the students as based on the variable of ?the type of schoolgraduated from?.