Fakülte okul işbirliği programının müzik öğretmeni adayları tarafından değerlendirilmesi
The Evaluation of the faculty and school cooperation programme by music teacher candidates
- Tez No: 191747
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı müzik öğretmeni adaylarının 1994- 1998 yıllarıarasında YÖK ve Dünya Bankası tarafından Milli Eğitimi Geliştirme Projesiçerçevesinde hazırlanan ve 1998- 1999 eğitim öğretim yılında yürürlüğekonulan Fakülte Okul şbirliği Programı ile ilgili görüşlerini belirlemektir.Araştırmanın evrenini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim FakültesiMüzik Öğretmenliği Ana Bilim dalı'nda okuyan müzik öğretmeni adayları,örneklem grubunu ise Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi GüzelSanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Eğitimi Bilim Dalı'nda okuyan 150müzik öğretmen adayı oluşturmuştur.Araştırmada veri toplamak amacıyla Fakülte Okul şbirliği Programıiçerisinde yer alan Okul Deneyimi I, Okul Deneyimi II, ve ÖğretmenlikUygulaması dersleri için ayrı olarak birer anket hazırlanmıştır. AraştırmadaFakülte Okul şbirliği Programı içerisinde yer alan Okul Deneyimi I, OkulDeneyimi II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerini yürüten fakülte öğretimelemanları ve uygulama okulu öğretmenlerinin etkinliklerine yönelikgörüşlerini belirlemek için müzik öğretmeni adaylarına anketleruygulanmıştır. Ayrıca derslerin veriliş zamanı, süresi, derste yapılanetkinlikler ile dersin kazanımları ve öğretmenlik mesleği için gerekliliğineyönelik görüşlerini belirlemek amacı ile hazırlanan sorular anketlerde yeralmıştır.Araştırma sonucunda Okul Deneyimi I anketine katılan öğrencilerinönemli bir çoğunluğunun ders süresince yeterli sayıda sınıfıgözlemlemedikleri, kendilerine öğretmenlik becerilerini öğrenmelerini,denemelerini ve geliştirmelerini sağlayacak bir okul ortamınınsağlanmadığını düşündükleri ortaya çıkmıştır. Okul Deneyimi I ve OkulDeneyimi II anketine katılan öğrencilerin uygulama okulu öğretmenlerininders dışı etkinliklerde kendilerine yeterince destek olmadığını düşündükleriortaya çıkmıştır. Bu ankete katılan öğrenciler okul deneyimi II süresinceyeterli sayıda sınıfı gözlemlemediklerini ifade etmişlerdir. Müzik öğretmeniadaylarının Okul Deneyimi I ve II derslerinin öğretmenlik mesleği içinigerekliliğine yönelik görüşlerini belirlemek için hazırlanan önermelerden iseadayların bu derslerin öğretmenlik mesleği için gerekli olduğu düşündüklerisonuçları ortaya çıkmıştır.Müzik öğretmeni adaylarının derslerin veriliş zamanı, süreleri ile okuldeneyimi I ve II derslerinde yapılan etkinliklere yönelik görüşlerinibelirlemek için hazırlanan önermeler sonucunda, derslerin veriliş zamanı vesüreleri hakkında adayların her üç derste de olumlu yönde görüş bildirdiğiortaya çıkmıştır. Veriliş zamanları ve süreleri açısından derslerin yeterliolduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul Deneyimi I ve II derslerinde kietkinliklerin yeterliliğini ölçmek için öğretmen adaylarına yöneltilensorularda ise adaylar derslerde yapılan etkinliklerin yeterli olduğu yönündegörüş bildirmişlerdir. Fakat diğer taraftan yine çoğunluk olmasa da iki dersiçinde önemli sayılabilecek rakamda öğretmen adayı (Okul Deneyimi I dersiiçin toplam %31,7, Okul Deneyimi II dersi için toplam %40) derslerde yapılanetkinliklerin yeterli olmadığı yönünde görüş bildirmiştir. Her iki ders içindeönemli sayıda müzik öğretmeni adayının bu dersler içinde yapılanetkinliklerin yeterli olmadığı yönünde görüş bildirmesi dolayısıyla sözkonusu etkinliklerin gözden geçirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Öğretmenlik Uygulamasına katılan müzik öğretmeni adayları fakülteöğretim elemanlarının ders planı, öğretim yöntem ve teknikleri ile dersanlatımı için gerekli araç gereçlerinin hazırlanmasında kendilerine yeterincerehberlik etmediği yönünde görüşlerini bildirmişlerdir. Fakülte öğretimelemanlarının sınıf yönetimi konusunda müzik öğretmeni adaylarınarehberlik etmediği sonucu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlik uygulamasıesnasında uygulama okulu öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarıiçerisinde yer alan ders gözlem formunun tutulmadığı ve gerekli eleştirilerleberaber öğretmen adaylarına dağıtılmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Müziköğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulaması süresince dört yıl boyuncagörmüş oldukları pedagojik formasyon derslerinden yararlanamadıklarısonucu ortaya çıkmıştır.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this research is to determine the opinions of the musicteacher candidates, regarding the Faculty School Cooperation Programentered into effect in the 1998-1999 education year, prepared by YÖK (TheCouncil of Higher Education) and the World Bank between 1994-1998.The universe of the research is consisted of the music teacher candidatesbeing educated in the Major of Music Teaching in Atatürk Faculty of Education,University of Marmara. The sampling group is formed by 150 music teachercandidates being educated in the Branch of Music Education, the Major of FineArts in Atatürk Faculty of Education, University of Marmara.In order to collect data for the research one survey was prepared for eachof the lessons of the School Experience I, School Experience II and TeachingApplications within the Faculty School Cooperation Program. In the research,surveys were performed to see the opinions of the music teacher candidatesabout the teachers of the faculty conducting the School Experience I, SchoolExperience II and Teaching Applications lessons and the activities of theteachers of the application school. Additionally, questions prepared to see theopinions about the hours of the lessons, their durations, the activities duringthe lesson, what is acquired in the lesson and the opinions about the necessityfor the occupation of teaching were also included in the survey.At the end of the research it was found that the majority of the studentswho participated in the School Experience I survey did not observe as manyclasses required during the course, and they think that they were not provideda school environment which would provide them to learn, experience andimprove their teaching skills. It was found that the students who participated inthe School Experience I and School Experience II survey think that theteachers of the application school did not support them enough during theactivities other than the lessons. The students who participated in thesesurveys stated that they could not observe an adequate number of classesduring the course. According to the hypothesis prepared to find out theopinions of Music teacher candidates about the necessity of SchoolExperience I and II lessons for the occupation of teaching, it was revealed thatthey think that these lessons are necessary for the occupation of teaching.iAccording to the hypothesis prepared to find out the opinions of Musicteacher candidates about the hours of the lessons, their durations, theactivities during the lessons of School Experience I and II, it was concludedthat positive opinions were given about the hours of the lessons, theirdurations of all three lessons. It is determined that the lessons were sufficienton the basis of lesson hours and durations. In view of the questions asked tofind out the adequacy of the activities during the lessons of School ExperienceI and II, the candidates expressed their views that the activities in the lessonswere adequate. However, on the other hand, though not majority, an importantnumber of teacher candidates (a total 31,7% for School Experience I and 40%for School Experience II) expressed their views as the activities in the lessonswere not adequate. As a result of the negative opinions of an important numberof music teacher candidates about the inadequacy of the activities performedin these two lessons, it was decided that the activities in question should bereviewed.The music teacher candidates participating in the Teaching Applicationslessons reported their opinions so that the teachers of the faculty did not guidethem well for the lesson plan, teaching methods and techniques and thepreparation of the equipment required for teaching in the classroom. It is foundthat the teachers of the faculty did not guide the music teacher candidatesabout classroom management. It was revealed that during the teachingapplications; the lesson observation form, which is included in the duties andthe responsibilities of the application school teachers was not kept and wasnot distributed to the teacher candidates with the necessary criticisms. It wasseen that during the teaching applications, the music teacher candidatescould not benefit from the pedagogic formation applications they studied forfour years.ii