Görsel sanatlar dersinde 10 yaş grubu çocuk resimlerinin incelenmesinde gösterge çözümlenmesi
Analysis of semiyotic in 10 years old group children's paintings in visual arts lesson
- Tez No: 485929
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Görsel sanatlar dersindeki uygulamalarda ortaya çıkan ürünler, bu dersin öğretmenleri tarafından sadece biçimsel özellikleriyle değerlendirilmektedir. Oysaki günümüz dünyasındaki çocuk, etrafı yoğun göstergelerle çevrili bir zaman ve mekanda yaşamaktadır. Böyle bir ortamda yaşayan çocuğun, resimlerinde imgeleri kullanırken gösterdiği tavrın bir anlamı olmalıdır. Bu anlam çocuğun bireysel duygu ve düşünce dünyasını da temsil eder. Ortaya çıkan ürünler sadece biçimsel özellikleriyle değerlendirildiğinde sözü edilen anlamlar göz ardı edilmektedir. Göstergebilim, görünenin arkasında yatan ikinci anlamı keşfetmek olduğuna göre araştırmanın genel amacı, görsel sanatlar dersinde ortaya çıkan resimleri göstergebilimsel açıdan incelemektir. Bu çalışmada yöntem olarak deneysel bir çalışma olan tek grup öntest-sontest modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılı içinde, Diyarbakır ili Sur ilçesinde Ali Paşa ortaokulunda 6/B sınıfında okuyan 40 öğrenci oluşturmaktadır. Görsel sanatlar dersinde 4 haftalık bir ders planı hazırlanarak iletişim kavramı işlenmiş ve bu konu hakkında öntest-sontest resim yaptırılmıştır. Elde edilen veriler Peirce'in“görüntüsel gösterge, belirti, simge”üçlüsü olarak belirlediği göstergeler dizgesi başlığı altında alanında uzman iki öğretim üyesi ve araştırmacı tarafından geliştirilen resim değerlendirme ölçeğine işlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak frekans ve yüzde kullanılmıştır. Kategorik iki bağımlı grup verilerinin arasındaki farkı belirlemek üzere McNemar testi uygulanmıştır. İletişim kavramı ile ilgili çocukların ortaya çıkardığı imgeler, biçimsel anlamlarının yanısıra gösterge çözümlenmesi ile incelenmiştir. Sonuç olarak çocukların resimlerinde kullandıkları görüntüsel gösterge, belirti ve simgelerin öntest-sontest değişimlerinde anlamlı farklar bulunmuştur. Çocuğun kendisini dilsel olarak ifade edemediği ama iç dünyasından ipuçları sunduğu çalışmalarda, göstergelerin arkasındaki anlamı keşfetmek öğrencinin sosyal ve duygusal yaşantılarının olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunacaktır. Anahtar Kelimeler : Göstergebilim, Çocuk Resmi, Sanat Eğitimi
Özet (Çeviri)
Products coming out of practices in visual arts courses are evaluated solely with their formal features by the teachers of this course. However, the child of today's world lives in a time and space surrounded by intense show. The attitude of the child living in such an environment should be a sign of his use of images in his paintings. This meaning also represents the child's individual emotion and thought world. When the resulting products are assessed only by the formal characteristics of the child, the implications are ignored. Since semiotics is to discover the second meaning behind the appearance, the general purpose of research is to examine semiotically the paintings that emerge in the visual arts lesson. In this study, a single group pretest-posttest model was used as an experimental study. The study group of the study consists of 40 students in 6 / B class in Ali Paşa secondary school in the province of Sur, Diyarbakır province during the academic year of 2016-2017. In the course of visual arts, a lesson plan of 4 weeks was prepared and the concept of communication was processed and prentest-posttect painting was made about this subject. The obtained data was processed by Peirce's image evaluation scale developed by two lecturers and researchers in the field under the title of“indicator, symbol, symbol”triangles.The McNemar test was used to determine the difference between two categorical dependent group data. The images of children about the concept of communication have been analyzed by analyzing their formal meanings. As a result, find important changes in the pretest-posttest changes of the visual indicators, signs and symbols that children use in their pictures. Exploring the meaning behind the signs will contribute to the positive development of the student's social and emotional experiences, when the child can not express himself linguistically but has hints from the inner world. Key Words : Semıotıc Analysıs, Child Paintings, Art Education