Okul öncesi öğretmen adaylarının mesleki algıları ile geleceğe yönelik umut düzeylerinin karşılaştırılması
The Comparison of professional perception of preschool teachers and their hope levels oriented towards future
  1. Tez No: 191749
  2. Yazar: ÖZLEM AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
GENEL BİLGİLERİsim ve Soyadı :Özlem AkalınAnabilim Dalı :İlköğretimProgramı :Okul Öncesi ÖğretmenliğiTez Danışmanı :Prof. Dr. Ayla OktayTez Türü ve Tarihi :Yüksek Lisans-Eylül 2006Anahtar Kelimeler :Okul Öncesi Öğretmen Adayları, Mesleki Algı,UmutsuzlukÖZETOKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ ALGILARI İLE GELECEĞEYÖNELİK UMUT DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASIÜlkemizde okul öncesi öğretmen ihtiyaçlarını karşılayan meslek liseleri ÇocukGelişimi ve Eğitimi Bölümleri ile üniversitelerin Okul Öncesi ÖğretmenliğiAnabilim Dallarında öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerinin meslekialgıları ve umut düzeylerini karşılaştırmak üzere yapılmış olan bu araştırmada;öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen Mesleki Algı Ölçeği ile Sebertarafından Türkçe'ye çevrilen Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin mesleki algılarının olumlu olduğu; ancakmesleklerinin MAÖ' nün İş Yaşamına İlişkin Maddi Boyutu ile tespit edilmeyeçalışılan yönünü, İş Yaşamına İlişkin Duygusal Boyutu ile tespit edilmeyeçalışılan yönünden daha olumlu algıladıkları ve umutsuzluk düzeylerinin düşükolduğu görülmüştür. Meslek lisesi öğrencileri okumakta oldukları bölümü vemesleklerinin maddi yönünü, üniversite öğrencilerinden; Boğaziçi Üniversitesiöğrencileri ise mesleklerini, mesleklerinin maddi ve manevi yönlerini MarmaraÜniversitesi öğrencilerinden daha olumlu algılamaktadırlar. Üniversiteöğrencilerinin umutsuzluk düzeyleri, meslek lisesi öğrencilerinden düşüktür.Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre eğitimgörmelerinin sağlanacağı bir mesleki yönlendirme sistemi kurulmalı; başarılı veuygun öğrenciler öğretmenlik mesleğine yöneltilmeli; orta öğretim düzeyindeseçilen uygun adayların, amacı öğretmen yetiştirmek olan bir kurumda eğitimalmaları sağlanmalı; üniversiteye gelen öğrencilerin, mesleğe uygunluklarıdeğerlendirilmeli; yardımcı öğretmenlerin eğitimlerini sürdürmeleri teşvikedilmeli ve okul öncesi eğitim kurumlarında orta öğretim mezunlarının yardımcıöğretmenlik dışında sınıf öğretmenliği yapmalarının kademeli olarak önünegeçilmeli; öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığı arttırılarak tercihedilecek bir meslek haline dönüştürülmeli; konuyla ilgili kapsamlı araştırmalaryapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATIONName and Surname :Özlem AkalınMain Science Branch :Primary EducationProgram :Preschool TeacherAdvisor of Thesis :Prof. Dr. Ayla OktayType and Date of Thesis :Master of Science-September 2006Key Words :Preschool Teacher Candidates, ProfessionalPerception, HopelessnessSUMMARYTHE COMPARISON OF PROFESSIONAL PERCEPTION OF PRESCHOOLTEACHERS AND THEIR HOPE LEVELS ORIENTED TOWARDS FUTUREIn this study which was made for comparing professional perception and hopelevels of senior students of department of Child Development and Education ofvocational high schools and Main Science Branch of Preschool Teaching ofUniversities those meets the preschool teacher requirement in our countryProfessional Perception Scale developed by the researcher and BeckHopelessness Scale translated into Turkish by Seber were applied to thestudents. As the result of the study it was seen that the students haveaffirmative professional perception, but they perceive the aspect that was triedto be determined by Material Dimension Regarding Professional Life PPS thanthe aspect that was tried to be determined by Emotional Dimension RegardingProfessional Life and their hopelessness level was low. Vocational high schoolstudents perceive the department that they are in and material aspect of theirprofession more affirmative than university students and the students ofBosporus University perceive their profession, material and moral aspects oftheir profession more affirmative than the students of Marmara University. Thehopelessness level of university students is lower than vocational high schoolstudents. According to the results of the study a professional orientationsystem must be established that students will be educated according to theirinterests and abilities, successful and suitable students must be orientedtowards teaching profession, the selected suitable candidates in secondaryeducation level must be ensured to get education in an organization having thepurpose for training teachers, the suitability of the students those come touniversities to the profession must be assessed, the maintenance of assistantteachers their education must be encouraged and being class teacher exceptfor being assistant teacher of secondary school graduates in preschooltraining organizations must be prevented by progressive stages; by increasingsocial reputability of teaching profession it must be converted to a preferableprofession, comprehensive studies related with the subject must be carriedout.