Marmaris Şer'iyye sicillerine göre H.1303-1329/M.1885-1911 tarihleri arasında Marmaris'te sosyo-ekonomik hayat
Socio-economical life in Marmaris between 1303-1329 A.H./(1885-1911 A.D.) According to Şer'iyye sicilleri of Marmaris
- Tez No: 191769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eski dönemlere ait tüm iktisadi, sosyal, idari ve kültürel yaşamı yansıtankaynaklar, genellikle devletin resmi kurumları tarafından tutulmuştur. Osmanlı tarihiaçısından, Şer`iyye Sicilleri de bu kaynakların başında gelir. Mahkeme hükümlerininyer aldığı bu defterlerden, yazıldıkları dönemin Osmanlı toplumunun sosyal hayatı,iktisadi yapısı, hukuki hayatı ve kültürel yapısı hakkında bilgiler edinmekteyiz.Marmaris Şer`iyye Sicillerinden faydalanarak XIX. yüzyılın sonlarındaMarmaris Kazası'ndaki sosyal ve ekonomik hayata ışık tutmaya çalıştık. Bu çalışma,Giriş üç bölümden oluşmaktadır. Kaynakların Tahlili bölümünde Şer`iyye Sicillerihakkında bilgi ve Marmaris Şer'iyye Sicilleri'nin tanıtımı yer almakta. AyrıcaSalnameler ve düsturlar hakkında bilgiler ve çalışmamızda kullandığımıznizamnamelerin bulunduğu ciltler yer almaktadır.Giriş Bölümünde Marmaris Kazası'nın Coğrafi yapısı ve Tarihi gelişimi yeralmaktadır. Birinci bölümde Marmaris'in idari yapısı, defterlerde geçen mahalle, köyve nahiyeleriyle görevlileri sıralanmıştır. İkinci bölümde ise sosyal yapıdeğerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bölümde ise kazanın İktisadi yapısıdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
All of the sources, which belong to ancient times and reflect the economical,social, administrative and cultural life, are usually written by the state institutions. InOttoman history, Şer?iyye Sicilleri are major sources. We learn from the registers thesocial life, economical structure, legal life and cultural structure of Ottoman societyof the time they are written.By benefitting from the Marmaris Şer?iyye Sicilleri, we tried to throw lighton social and economical life in the ton Marmaris in the late nineteenth century. Thisstudy consists of the introduction and three seperate sections. In the Documentsanalysis section, there are information about Şer?iyye Sicilleri and the presentation ofŞer?iyye Sicilleri of Marmaris. There are also information about Salnameler andDüsturlar (Düsturs).In the introduction section, the geographical structure and historicaldevelopment of the town Marmaristake place. In the first section, the administrativestructure of Marmaris, the streets villages and subdistricts in the registers and thepeople who are on duty in these places are listed in order. second section, the socialstructure is evaluated. Finally in the third section economical structure is evaluated.