Türkiye'de kentleşme ve göç olgusunun siyasal katılıma etkisi
The effect of urbanization and immigration on political participation in Turkey
  1. Tez No: 191770
  2. Yazar: HÜSEYİN HURMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sosyal yapı içerisinde temel yerleşim birimi olarak köy ve kent yerleşimleri,bireylerin ve toplumların yaşam tarzını, norm ve değerlerini, kişiliklerini, sosyalleşmeve kültürel değişim ve gelişimlerini, siyasal düşünüş ve davranışlarını biçimlendirenmekanlardır. Bu bağlamda, tarım toplumlarında kırsal hayat tarzının hakim olduğu,sanayileşmeyle birlikte modernleşmenin aynı zamanda kentleşmenin arttığı görülür.Kentleşme, uygarlığın gelişiminde en önemli süreçlerden biridir. Bu süreçsadece nüfus birikimi değil aynı zamanda, ekonomik, sosyal ve siyasal dönüşümleride içeren bir olgudur. Kentleşme Türkiye gibi ülkelerde neden-sonuç ilişkisiiçerisinde gerçekleşen bir değişimi de ifade eder. Kırsal kaynakların sosyo-ekonomikve psikolojik açıdan yeterli olmaması, bu değişim sürecinin hızını artırmaktadır.Kentleşme çağdaşlaşmanın, gelişmenin bir ölçüsü olarak kabul edilince, onunsiyasal katılma, siyasal davranış değişikliğini yaratacağı doğaldır. Siyasal davranışıbelirleyen en önemli etken kuşkusuz modernleşmedir. Modernleşme süreci, siyasalkatılımın yaygınlaşmasına ve farklılaşmasına neden olmaktadır. Toplumsaletkileşimin farklılaşması, yoğun iletişim ve grup dinamikleri kente özgü niteliklerdirve bu nitelikler kentlilerin siyasal yaşama daha fazla katılımını sağlarlar. Kentselyaşam, kente göç eden kitlelere eğitim olanakları, yeni meslek deneyimleri edinme,sosyal aktivitelere daha fazla katılma, görsel ve yazılı basına daha kolay ulaşma gibibirçok olanaklar sağlar. Bu durum, siyasal katılmayı özendirici sonuçlar ortayaçıkarır. Kentsel yaşam, bir yandan olağan siyasal katılmayı hem engelleyici hem deözendirici etkilerde bulunurken, diğer bir yandan da olağan dışı siyasal katılmayıbesleyen koşulları ortaya çıkarabilmektedir.Kent kültürü, siyasal kültürün oluşumunda ve gelişiminde oldukça önemlidir.Bu kültür, belli bir coğrafyada yaşayan toplulukların ekonomik, sosyal, siyasal veideolojik bütün kazanımlarının toplamıdır. Katılımcı uygulamaların devreyesokulması, eski ve yeni kentlilerin kente ve kentsel kurumlara yabancılaşmasınıönleyici bir etki yapacak, kentsel gelişme ve katılımı artırarak demokratik sistemingüçlenmesi bakımından önemli kazançlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Village and city settlements in the social structure as a basic settlement unitare places which shape the individual?s and societies? lifestyle, norms and socialvalues, their characteriscics, their social and cultural changes and developments, thepolitical thinking and behaviours. In this manner it can be seen that urbanization isincreased with modernization as a result of industrialization in agricultural societieswhere rural life is dominant.Urbanization is one of the most important processes in the development ofcivilization. This process includes not only the population accumulation, but also theeconomic, social and political conversion. In countries such as Turkey, urbanizationalso expresses the change within the cause-effect relationship. The rural resourcesnot being sufficient enough in the socio-economic and psychological aspects alsoincrease the process of twis change.When urbanization is accepted as a measure of contemporaniety anddevelopment, it is natural that it will create political behavioural changes.Modernization is the most important factor which determines political behaviour.The modernization process results in the widespread of political participation anddiversity. The diversities in social interaction, dense communication and groupdinamism are qualities specific to cities and these qualities provide people living inthe cities to participate more in political life. Urban life provides many facilities tothe people who have migrated to the city such as education, new job experiences,more participation in social activities and access to visual and written press. Thissituation results in elaborating political participation. While urban life prevents andalso elaborates political participation it also brings out the conclitions whichincreases unusual political participation.Urban culture is very important in the generation and development of politicalculture. This culture is the amalgam of the societies? economic, social, political andideological acquirements living in the some geographical region. By usingcollaborative practice, former and new city and urban institutions and is this wayurban development and participation will increase and provide important advantagesin the development of the democratic system.