Yerel yönetimlerde reform girişimleri
Reform initiatives in local governments
- Tez No: 191775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yerel yönetimler, hem yönetim yapısı içinde önemlibir role sahip olup hem de demokratikleşmenin ve halkın yönetime katılımının en iyişekilde temsil edilebileceği örgütlerdir.Modern yönetim anlayışının ön plana çıkan özelliklerinden biri; hizmetlerinbirey merkezli ve yerellik ilkesine göre sunulmasıdır. Bu bağlamda, Türkiye'desunulan kamu hizmetlerinin büyük çoğunluğu yerel yönetimlerin güçsüz olmasınedeniyle, merkezi yönetim tarafından sunulmakta, bu uygulama da hizmetlerinetkinliğini azaltmaktadır. Özellikle halka doğrudan ve en kısa süre de sunulmasıgereken yerel nitelikli hizmetlerin yerel yönetimlerce sunulması gerekmektedir.Günümüzdeki yönetim anlayışındaki değişmeler doğrultusunda yönetimyapımızda yeni reform girişimleri önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Both in Turkey and in the World local governments are the organizationswhich either have a great role in administration structure or can be represented ofbecoming democratic and participating of the people to the administration.One of the prior specialties of modern administration concept is beingpresented of the services according to human centered and subsidiarite principal.Moreover, Great amount of the public services presented in Turkey have beenpresented by the central government, and this application has been reducing theeffectiveness of the services as well. The local governments must present especiallythe services local of quality, which must be presented directly and in the shortesttime to the public.At present, in the direction of the changes in the administration concept, newreform attempts in our administrative structure have gained great importance.