Blondel'in aksiyon felsefesi ışığında Nurettin Topçu'nun insan anlayışı
In the lıght of blondel's actıon of human philosophy Nurettin Topçu's
- Tez No: 191780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL KOÇ, DOÇ.DR. VELİ URHAN, PROF.DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
129ÖZETHareket okulu çağımızda hakim düşünce tarzları olan mekanikpozitivist determinist ateist akımların karşısında yer alarak bunlara karşıbir tepki olarak doğmuştur. İnsanın maddi ve hayvanlarla eşdeğer olanbedeni tarafından ziyade ruhi tarafına atıfta bulunur.Hayvana ait olan ve kımıldanış ile yer değiştirme olarakaçıklayabileceğimiz“hareket”insana mahsus olan“action”danfarklıdır.Hareket ancak içinde bulunulan nizamdan daha üstün bir nizamaulaşma amacını amacını taşıyor ise aksiyon sayılabilir.Nurettin Topçu“Hareket Okulunun”ülkemizdeki temsilcisidir. Ahlakfelsefesi üzerinde yoğunlaşan düşünürümüz, esasen bir insan felsefesiyapmıştır; zira hiçbir felsefi sistem düşünülemez ki insandan bağımsızolsun.İnsan bedeni ve iradi yetersizliklerine karşı isyan etme durumundadır.Bu aslında insanın içinde gizil halde olan Allah'ın insana olan isyanıdır.İsyan ile tabiat üstü alemle ilişki kurarak ruhunu huzura eriştirebilir. İsyanınmerhamet merhamet tohumları ile beslenerek diğergam bir tutumiçerisinde olması gerisinde olması gerekir. Böylece isyan bireysel değil,toplumsal kurtuluşu sağlayacaktır.Doğu mistisizmi olarak adlandırabileceğimiz“ Tasavvuf Felsefesi ”insanı ahlaki yönden olgunlaştırmaya çalışan bir felsefedir. İnsan tanrıdanbağımsız düşünülemez; O'nun bir yansımasından ibarettir.Mütefekkirimizin etkilenmiş olduğu bu felsefe ile“ hareket eden insan ”doctirini amacına ulaşır.
Özet (Çeviri)
130ABSTRACTThe school of action is in our age main ideas as mecanism,positivism and atheism by against placed and it have appeared against areactin to them. It attributions to side of spiritual of human much than bodyof humanwhich is side of material and aqual with animals.?The movement? that is we can explain it as stir and replasingconcern to animal is different from actin that specil to human.If themovement can be reactin only have aim of reach that from exist stage tohigher stage.Nurettin Topçu is represent of actin school.Our thinker who studyon ethic phylosophy, actually he made human phylosophia, in our opinion ,it can not be think that any system of phylosophia being free from human.Human is in a revolt stage against to insufficiency that physical andvelantary.Acctually, this is God whose is being secret in human revolt tohuman.Human can reach to traquility by revolt cominication withmetaphysical world.The revolt have to be in a attitude by feding with seedof compassion.In this way, revolt will provide social independent notindividual.We can call as the mistisism of east ?Phylosophy of Tasavvuf? is aphylosophia which is provide maturatin aspect from ethic human.Humancan not be think freedom from God; he is a reflectin of God.Human get in to action reach his aim with this phylosopia which isaffected our thinker.