Nurettin Topçu'da tanrı alem ilişkisi
- Tez No: 602611
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nurettin Topçu'nun Tanrı ve âlem ilişkisinde nelere değindiği, hangi kelimelerle bu ilişkiyi açıklamaya çalıştığını ortaya koymaktır. Hareket felsefesinin oluşmasını sağlayan düşünürümüz Blondel'in Topçu üzerindeki etkisi Topçu'nun kendine has bir aksiyon felsefesini ortaya koymasını sağlamıştır. Hareket felsefesi“Aksiyon Felsefesi”olarak da adlandırılır. Topçu'nun ''İsyan Ahlâkı''eserinde ve kaleme aldığı birçok eserinde de hareket felsefesi üzerinde durulmuştur. Bu şekilde hareketten yola çıkarak Tanrı ve âlem ilişkisinin bu hareket düşüncesinden nasıl yola çıktığına değindik. Hareket, hürriyet, irade, isyan kavramlarında Tanrı'ya bakış açısının nasıl olduğunu, bu kavramlarla nasıl ilişki çerçevesini kurduğunu ortaya koymaya çalıştık. Dil olarak ilk okunduğunda anlaşılması zor gibi görünen okudukça kendini açan ve farklı pencereden bakmayı sağlayan bir anlatımı olan Topçu'yu biz de kendi cümlelerimizle anlatmaya çalıştık. Topçu için Tanrı var mıdır, yok mudur? Varsa ne şekilde bir düşünceye sahiptir? Aleme bakış açısı nedir? Teist mi, Deist mi, Panteist mi, Panenteist midir? Bu çalışmada Topçu'nun neler düşündüğünü, hangi konularda neler dile getirdiğini söylemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The reason of this research is to look at the connection between God and the universe by the point of view of Nurettin Topçu and which words he chose to describe this connection. Topçu was heavily influenced by Blondel who created the movement philosophy and by this influence he created his own movement philosophy know as“action philosophy”. His philosophy shows itself in a lot of his philosophical work, especially and foremost in“Conformism et Revolt”(İsyan Ahlâkı). Inspired by this movement and thought process we tried to see the connection and placement in this philosophy of God (Allah) and the universe. We tried to show the connection and point of view of God (Allah) with movement, liberty and will. At first glance his literature may seem difficult to read and understand but when you look at it from a different perspective it gets self-explanatory. We tried to explain Topçu's thoughts by simplifying it our own words. Does God exist according to Topçu? If he does in what way? What are his thoughts about the universe? Is he a Teist, a Deist, a panteist or a Panenteist? In this study we tried to show Topçu's thoughts and what he tried to articulate in his works and philosophy.