Hareket Dergisi: 1939-1982
Hareket Journal: 1939-1982
  1. Tez No: 462151
  2. Yazar: RUMEYSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Avrupa'ya tahsile giden Türkler arasında ahlak üzerine çalışan ilk öğrenci ve Sorbonne'da felsefe doktorası veren ilk Türk olan Nurettin Topçu, Fransa'da aksiyon (hareket) felsefesinin kurucusu Maurice Blondel'i tanıyıp onun görüşlerini benimser. Topçu, Türkiye'ye döndükten sonra ismini bu felsefeden alan Hareket Dergisini çıkarmaya başlar. Dergi, uzun yayın hayatı boyunca birçok akademisyen, yazar, çizer ve şaire ev sahipliği yapar. Topçu'nun doktora tezi 'İsyan Ahlakı'nın çizgisini sürdüren Dergi, ferdin ruhunu esir eden prangalara isyanı ile şahsiyetini bulmasını, bu şahsiyet olma sürecinde mesuliyetten ayrılmayan hareketle ortaya çıkan milleti ve güçlü milli iradenin kurduğu güçlü devleti konu edinir. Dergi Anadolucu milliyetçi anlayışa sahiptir ve bu milliyetçiliğinden ayırmadığı İslam'ın ruhçu sosyalizmini savunur. Zaman zaman güncel meselelere de yer veren Dergi, yayınlandığı dönemler içinde çoğunlukla muhalif bir duruş sergiler. 1939 yılında yayın hayatına başlayıp 1982 yılına kadar farklı aralıklarla yayın hayatını sürdüren Hareket Dergisi, hareket felsefesinden beslenerek mistik bir yol çizmesi, geçen kırk üç yıl içinde uzun aralıklarla olsa da Türkiye'nin birçok dönemine şahitlik etmesi, ülkenin fikir hayatında yer alan tartışmalara, içine dâhil edildiği camiadan farklı bir pencereden yaklaşması, fikri tartışmalarla birlikte sanata da yer vermesi bakımından Türkiye'de yayınlanan dergiler içinde ayrı bir yere sahiptir. Anahtar Kelimeler :“Nurettin Topçu”;“Dergi”;“Hareket”
Özet (Çeviri)
Nurettin Topçu, who is the first student studied on morals among the Turks that studied in Europe and who is the first Turk that did philosophy doctorate in Sorbonne, recognizes Maurice Blondel, founder of the action philosophy, and embraces his views. Topçu starts to publish Hareket Journal named after this philosophy (Hareket means Action) after returning to Turkey. The journal hosts many academicians, authors, illustrators and poets throughout its long publishing lifetime. The journal that keeps the line of Topçu's doctoral thesis“Conformisme et Révolte”, deals with finding its personality of the individual by revolting shackles that enslave its soul, the nation that emerges with an act that does not leave responsibility in this process of becoming a person, and the powerful state created by strong national will. The journal has Anatolian nationalist understanding, and defends spiritual socialism of Islam that it does not separated from this nationalism. The journal, which occasionally includes current issues, mostly exhibits an oppositional stance during its publishing periods. Hareket Journal, which started publishing in 1939 and continued its publishing life at different intervals until 1982, has a separate place in the journals published in Turkey in terms of drawing a mystical path by feeding through the action philosophy, witnessing many periods of Turkey even with long intervals in the last forty-three years, approaching the controversies in the opinion life of the country from a different viewpoint than the community in which it was included, and including also art beside intellectual discussions. Key Words :“Nurettin Topçu”;“Journal”;“Hareket”