Muğla'da kentlileşme ve kent yönetimine katılım
- Tez No: 191787
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KOŞAR HIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
VIIÖZETBu çalışma, Muğla kentindeki kentlileşme düzeyi ile kent yönetimine katılımarasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmeye yöneliktir. Bu çalışmada?kentlileşme? kavramı, bağımsız değişken olarak, ?kent yönetimine katılım? bağımlıdeğişken olarak alınmıştır.1999 yılı Kasım ayından beri, amacı, Muğla'da halkın kent yönetiminekatılımını sağlamak, kenti birlikte yönetmek, kenti yönetenleri denetlemek ve hesapsormak olan bir ?kent meclisi? vardır. Kent meclisi türü oluşumların örnekleriBatı'da uzun süredir görülmektedir. Türkiye'de ise yaklaşık 10 yıldır örneklerigörülmektedir. Muğla örneğinde, Kent Meclisi oluşumu ile kentlileşme arasında negibi bir ilişki olduğu, bu araştırmada saptanmaya çalışılmıştır. Aynı şekilde, ?kentyönetimine katılım? da kentlileşme ve kent kültürüyle bağlantılı olarak elealınmaktadır. Bu nedenle araştırma, Muğla'daki Kent Meclisi eksenli yürütülmüştürve ?kentlileşme ile kent yönetimine katılım arasında bir ilişki var mıdır?? şeklindebir problem etrafında şekillenmiştir. Bu temel problem de üç alt problemdenoluşmaktadır. Bu problemlerden birincisi; kentlileşmenin ne olduğu ve kıstaslarınınneler olabileceğidir. İkincisi; Muğla Kent Meclisi'nin kuruluşu ile Muğlalınınkentlileşme düzeyi arasında bir ilişkinin olup olmadığıdır. Üçüncüsü ise; Muğla KentMeclisi'nin kent yönetimine katılımı etkileyip etkilemediğidir.
Özet (Çeviri)
VIIISUMMARYThis study is examines the relationship between the level urbanization and thedegree of participation within city the governance body. That is, the urbanization, aschanges in referring the life style of within city, considered as an independentvariable, whereas ?the participation of the governance treated? as a dependentvariable.The Council of Muğla, established in November 1999, is to improve theparticipation of the resident in to city governance; include voice of people into thedecision making process and provide control mechanism for governance body.Although the establishment of city council, has been part of western governancesystem, it is a new phenomenon in Turkey, about 10 years history. Therefore, whatkind of relationships exist between establishment of city council and urbanizationwithin Muğla is the main focus of this current research. Also, it seeks to clarify therole of the city culture within this relationship. More specifically, the relationshipwas investigated through three sub-problems. First problem is to come up with adetailed definition of urbanization and provide criteria for urbanization. At secondproblem, the purpose is to analyze a possible relationship between Muğla CityCouncil and the level of urbanization in Muğla. Finally, how Muğla City council hasinfluenced on the degree of participation within city governance is thoroughlystudied.