Türk sermaye piyasasında portföy yönetiminde etkinliğin arttırılması için portföy yöneticilerinin ve yatırımcıların eğitimine yönelik bir model önerisi
A proposal of a model for training of both portfolio managers and investors in order to increase the quality of portfolio management in Turkish capital market
- Tez No: 191807
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETFinansal piyasaların gelişmesi, portföy ve portföy yönetiminde en önemli etkenolmuştur. Ülkemizde finansal piyasalarda işlem gören enstrümanların sayıca azolması bu piyasada yatırım yapan yatırımcıları bireysel olarak portföy oluşturmasınayöneltmişti. Ancak son yıllarda sermaye piyasasına yeni enstrümanlar girmiş, halkaaçılan şirketlerin sayısının artmış olması ve buna paralel olarak bu hisse senetlerininborsada işlem yapmaya başlaması yatırımcıların portföylerini kendilerininyönetmesini zorlaştırmıştır. Bunun sonucu olarak bireysel yatırımcılar portföyleriniprofesyonelce yönetmek veya yönettirmek arzusu içine girmiştir.Sermaye Piyasası Kurulu'ca 1993'de portföy yöntemine izin verilmiş ve yetkibelgesi alan kuruluşlarca portföy yönetim hizmeti verilmeye başlanmıştır.Günümüzde de bu hizmeti ağırlıklı olarak bankalar ve aracı kurumlar vermektedir.Profesyonel portföy yönetiminde uygun yatırım araçlarının seçimi ve en yüksekgetirinin elde edilmesi amaçlanırken, yatırımcıların ve portföy yöneticilerinin eğitimibüyük önem taşımaktadır. Yatırımcının ve portföy yöneticisinin eğitimi portföyyönetiminde etkinliğin arttırılmasında en önemli etkenlerden birini oluşturmaktadır.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDevelopment of financial markets was the most important factor in portfolio andportfolio management. Fewness of instruments in number traded in the financialmarkets of our country lead investors in this market to make individual portfolios.However, introduction of new instruments, increase in number of firms going public(IPO?s), as well as trade of these securities in the stock exchange made managementof portfolio difficult for individual investors. Therefore, individual investors havebegun to manage their portfolios in a professional manner or to leave portfoliomanagement to professionals.Capital Market Board allowed portfolio management in 1993, and institutions thatobtained licence have begun to offer portfolio management services. Nowadays, thisservice is offered mainly by banks and intermediary financial institutions.Since the purpose of the portfolio management is to choose appropriateinstruments for investment and to obtain the maximum possible rate of return, thelevels of education of both investors and portfolio managers gain great importance.The education levels of both investors and portfolio managers play the mostimportant role in increasing efficiency of portfolio management.iv