Kadınların çevre sorunlarına ilişkin bilgi düzeyleri ve çevre eğitimi
Information levels of woman about environment problems and environment education
- Tez No: 191805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınlara çevre konusunda eğitim programıuygulayarak, kadınların çevre konusundaki bilgi düzeylerini arttırmak ve onlardaçevre bilinci oluşturmaktır.Bu amaçla 100. Yıl Yaygın Eğitim Kurs Programlarına devam eden 60 kadınaraştırma kapsamına alınmıştır.Kadınların çevre konusundaki bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla biranket formu hazırlanmıştır. Araştırma grubuna anketler eğitim çalışmasınabaşlamadan önce dağıtılmış ve cevaplamaları istenmiştir. Daha sonra çevre bilgisi veçevre sorunlarını içeren dört haftalık eğitim programı uygulanmıştır. Verileneğitimden sonra aynı anketler tekrar uygulanarak kadınlara verilen çevre eğitimininne derece etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS programından yararlanılarak yüzde vefrekans değerleri saptanmış, ki-kare analizi ve t-testi uygulanmıştır.Kadınlara uygulanan anketler sonucunda, çevre bilgisi, çevre sorunlarınınsebepleri, etkileri ve bu sorunları önleme yollarına ilişkin konularda bilgidüzeylerinin anlamlı olarak arttığı ortaya çıkmıştır. Bu, verilen çevre eğitimininkadınlara faydalı olduğunu göstermektedir.Eğitimden önce ve eğitimden sonra uygulanan testlerden alınan sonuçlaragöre; eğitimden önce başarı 100 üzerinden 58.77 iken, eğitimden sonra 84.90'ayükselmiştir. t testi ile yapılan kontrol sonucunda bu farkın istatistiksel olarak önemliolduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to increase the level of knowledge of women onenvironment and constitute environmental consciousness for them by givingeducational program on environment.With this aim, 60 women have taken in the scope of this research, which areattending the courses of 100.Year Informal Education Programs.To determine the level of environmental knowledge of women, there hadbeen prepared inquiry form. Inquiries distributed for research group before study andrequired to answer them. Afterwards, four weeks educational program onenvironmental science and problems was applied. After applied study, the similarinquiries distributed for women to expose the effect of given study.Percent and frequency values fixed by SPSS program in evaluation of data,chi-square analyze and t-test applied.As a result of applied inquiries, the level of knowledge of women increased inenvironmental science, reasons and effects of environmental problems, and the wayof protection from these problems. This shows that, applied education for women onenvironment is beneficial.According to results taken from the tests before and after the study; success is58.77 out of 100 before the study, however, this success increased to 84.90 after thestudy. As a result of the control by t-test, the difference statistically determined to beimportant.