Hz. Peygamber'in hanımlarından Ümmü Seleme'nin hayatı ve kişiliği
The life and personality of Ummu Salamah the wife of the Prophet
- Tez No: 191834
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETHz. PEYGAMBER'İN HANIMLARINDAN ÜMMÜ SELEME'NİNHAYATI ve KİŞİLİĞİÜmmü Seleme, asıl adı Hind bt. Ebi Ümeyye'dir. Oğlu Seleme'nin ismi ilekünyelenerek ?Ümmü Seleme? olarak bilinmekte ve tanınmaktadır. KureyşinMahzumoğulları kabilesine mensubtur. Babası Ebu Ümeyye b. Muğire; annesi Atikebt. Amir'dir. İlk evliliğini amcaoğlu Abdullah b. Abdilesed ile yapmıştır. Buevliliğinden Seleme, Ömer, Dürre, Zeyneb isimli çocukları olmuştur. Kocası ileberaber ilk Müslümanlardandır. İki defa Habeşistan'a bir defa Medine'ye olmaküzere toplam üç defa hicret etmiştir.Kocasının Uhud savaşında aldığı yara sebebiyle ölümünden sonra Hz.Peygamber ile evlenmiştir. Hz. Peygamber ile Hendek, Beni Mustalik, Dumetü'l-Cendel, Huneyn Savaşlarına, Hayber ve Mekke'nin fethine katılmıştır. AyrıcaHudeybiye Antlaşmasından sonra Hz. Peygamber ile ashabı arasında meydana gelensorunu çözerek önemli bir misyon sergilemiştir.Hz. Peygamber'e sorduğu sorular neticesinde Ali İmram 195., Nisa 32., Ahzab35. ayetleri nazil olmuştur.Hz. Peygamber'in vefatından sonra hiçbir idari işe ve siyasi olaylarakarışmamıştır.O dönemde az sayıda okuma yazma bilen kadınlardan biridir. Hz.Peygamber'den 378 hadis rivayet etmiş, kendisinden de 157 kişi rivayettebulunmuştur.Ümmü Seleme 84 yaşında iken Medine'de vefat etmiş ve Baki mezarlığınagömülmüştür. Hz. Peygamber'in en son vefat eden hanımıdır.ANAHTAR KELİMELER: Ümmü Seleme, Müslüman Kadın, Hicret, EhliBeyt, Peygamber Hanımı.73
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE LIFE AND PERSONALITY OF UMMU SALAMAH THE WIFEOF THE PROPHETThe real name of Ummu Salamah is Hind bt. Abu Umayyah. Because shewas named after his son Umayyah, she was known as Ummu Salamah. She wasfrom the Makhzumid branch of the Quraysh. The names of her parents were AbuUmayyah ibn Mughirah and Atiqah bt. `Amir. She was first married to her cousin,Abdallah ibn Abd al-Asad. They had four children whose names were Salamah,Omar, Durrah and Zaynab. They were also among the first Muslims as well asamong those who migrated to Abyssinia. In addition to their two journeys toAbyssinia, they also migrated to Madinah.She got married to the Prophet after the death of her first husband in theBattle of Uhud. She joined the Prophet?s campaigns to Makkah, Banee MustaliqDumet al-Jandal, and the battles of Hendek, Haiber and Hunain. She took part inthe conquest of Makkah. She played a crucial role during the Treaty ofHudaybiyyah, finding a solution for the problem which arose between the Prophetand his companions immediately after the treaty.The verses from Ali Imran (195), Nisa (32) and Ahzab (35) were revealedabout the questions she asked to the Prophet.She was never engaged with any administrative and political subjects afterthe death of the Prophet.She was among the very few literate women at the time. She reported 378hadiths from the Prophet and 157 people received and transmitted them from her.She died in Madinah when she was 84 and she was buried the BaqeeCemetery. She was the wife of the Prophet who died last.KEY WORDS: Ummu Salamah, Müslim Woman, Hijra, the House of theProphet, the Wife of the Prophet.74