Yeni devlet muhasebe sistemi ve yerel yönetimlerde yeni devlet muhasebe sistemine geçiş
The new state accounting system and transition to the new state accounting system at the local authorities
- Tez No: 191845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜYENİ DEVLET MUHASEBE SİSTEMİ VE YEREL YÖNETİMLERDE YENİDEVLET MUHASEBE SİSTEMİNE GEÇİŞCem SERTTAŞİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2006Danışman: Doç.Dr.Nurten ERDOĞANÜlkemizin yıllardır içinde bulunduğu ekonomik buhranların bir sonucu olarakgerek iktidarların, gerekse IMF'in devletin mali yapısını daha iyi analiz ederek çözümönerileri üretebilme çabaları, mevcut devlet muhasebe sisteminin yetersizliğini ortayaçıkarmıştır. Maalesef mevcut devlet muhasebe sistemimiz bilgi kullanıcılarınınihtiyaçlarını karşılamaktan oldukça uzak bir yapıdadır.Bu nedenle; 1995 yılında kamunun yeniden yapılanmasını amaçlayan KamuMali Yönetim Projesi kapsamında genel ve katma bütçeli idarelerde tahakkuk esasınageçilmesini amaçlayan çalışmalar başlatılmıştır. Ancak kamu mali yönetimine destekolacak veri tabanının oluşturulması için genel yönetimi kapsayan raporlama gereksinimiçalışmaların kapsamının genişletilmesine yol açmıştır. Bu bağlamda çağdaş devletanlayışının önemli unsurlarından yerel yönetimlerin muhasebe sistemlerinin de merkeziidareyle bütünlük içerisinde olabilmesi amacıyla ortak muhasebe ve raporlamastandartları ve çerçeve hesap planı oluşturulması konusunda İçişleri Bakanlığı Mahalliİdareler Genel Müdürlüğü çalışmalarını başlatmıştır.Söz konusu çalışmaların sonucu olarak 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi veKontrol Kanunu yayımlanarak devlet muhasebe sistemimizde tam anlamıyla bir devrimgerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada; yerel yönetim kavramının temelini oluşturan belediyelerde yenimuhasebe sistemi anlayışı ele alınmıştır. Mevcut muhasebe sisteminin aksayan yönlerive yeni muhasebe sisteminin ihtiyaçları karşılayabilirliği incelenmiş ve EskişehirTepebaşı Belediyesi verileri kullanılmak suretiyle sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmadört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, devlet muhasebesinin tarihçesi, devlet muhasebesine ilişkinyaklaşımlar, muhasebe sistemleri, ülkemizde uygulanmakta olan mevcut muhasebesistemi ve tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemi incelenmektedir.İkinci bölümde, yeni Türk Devlet Muhasebe Sistemi ele alınmış, sistemin yapısıve işleyişi hakkında bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde, çalışmaya konu olan yeni devlet muhasebe sisteminin yerelyönetimlerdeki yapısı incelenmiş; söz konusu yapılanma hakkında temel açıklamalaryapılmıştır.Dördüncü bölümde ise yapılan açıklamalar çerçevesinde, Eskişehir TepebaşıBelediyesi'nde geleneksel muhasebe sisteminden yeni devlet muhasebe sistemine geçişaşaması bir uygulama ile gerçekleştirilmektedir.Bu çalışmada geniş ölçüde konuyla ilgili tez, makale, kitap ve istatistikdeğerlendirmelerden etik kurallar çerçevesinde yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE BASE OF MASTER THESISTHE NEW STATE ACCOUNTING SYSTEM AND TRANSITION TO THE NEWSTATE ACCOUNTING SYSTEM AT THE LOCAL AUTHORITIESCem SERTTAŞDepartment Of Business AdministrationAnadolu University Social Sciences Institute, April 2006Adviser: Associate-Professor Doctor Nurten ERDOĞANAs a result of the economical crises, which made our country suffer for years,efforts of both the government and the IMF to produce formula by analyzing thefinancial structure of the state better, has exposed the inadequacy of the stateaccounting system. Unfortunately, our state accounting system is far away frommeeting the needs of information users.For this reason; studies, that were aiming transition to accrual basis in generaland annexed budget administrations, within the scope of Public FinancialAdministration Project intended for public restructuring were launched in the year 1995.In this context, in order for the accounting systems of local authorities, that areimportant elements of modern state understanding, to be in full integrity with the centraladministration, common accounting and reporting standards and a frameworkaccounting plan were established. As a result of these studies, the Public FinancialAdministration and Control Law Nr. 5018 was issued and thus, strictly speaking, arevolution came into being.In this study, the new accounting system understanding in municipalities, whichform the foundation of local authorities concept, is being addressed. The limping sidesof the current accounting system and the capacity of the new accounting system formeeting needs are investigated and by using Eskişehir Tepebaşı Municipality data,results are compared. The study consists of four parts.In the first part, state accounting history, approaches to state accounting,accounting systems, the current accounting system being implemented in our countryand accrual based state accounting system are examined.In the second part, the new Turkish State Accounting System is discussed,information on the structure and functioning of the system are given.In the third part, the structure of the new state accounting system in localauthorities is investigated; basic explanations on restructuring are given.In the fourth part, within the framework of these explanations, the transitionstage from the traditional accounting system to the new state accounting system at theEskişehir Tepebaşı Municipality is realized by an application.In this study, theses, articles, books and statistical assessments are utilizedvastly within the framework of ethical rules.