Tedarik zinciri yönetiminin yapısı ve işleyişi
The structure and working of the supply chain management
  1. Tez No: 191846
  2. Yazar: IŞIL FATMA KARASU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTEDAR K Z NC R YÖNET M N N YAPISI VE ŞLEY ŞIşıl Fatma KARASUşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2006Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAH NSon yıllarda küreselleşme ile ortaya çıkan hızlı değişmelerden, işletmeler büyükoranda etkilenmekte, rekabet güçlerini kaybetmemek için değişimlere uyum sağlamakdurumunda kalmaktadırlar.Bu koşullar altında, etkin bir Tedarik Zinciri Yönetimi işletmelere önemliavantajlar sağlamaktadır. Bilgi teknolojilerinde son yıllarda görülen hızlı gelişmelersonucunda işletmelerin iş yapma biçimlerinde de önemli değişiklikler görülmektedir.Ancak işletmeler henüz Tedarik Zinciri Yönetiminin temel boyutlarını kavrayabilmişdeğillerdir.Günümüzde tedarik zincirinde yer alan tedarikçiler ve müşterilerle yapılanişbirliğinin stratejik önemi büyük ölçüde kabul görmektedir. Tedarik ZinciriYönetimi'nde stratejik ilişkiler kurma ve işbirliği gerçekleştirmeyle ilgili ortak görüşise, bilgi paylaşımının ve bütünleşik zincirin, belirsizliğin yaratacağı riskleri minimizeedeceğidir. Bu nedenle bir yönetim stratejisi olarak Tedarik Zinciri Yönetimi'ninbenimsenmesinde etkin olan en önemli iki olgu rekabet avantajı ve performans artışıdır.Bilgi paylaşımının kilit konumda olduğu bu alanda bilişim teknolojileri anahtar rolüoynamaktadır.Bu noktadan yola çıkılarak yapılan çalışmada, Tedarik Zinciri Yönetimi yapısıve işleyişi ele alınmıştır. Çalışmada Tedarik Zinciri Yönetimi çeşitli boyutlarıylaincelenmiş ve Türkiye'de Tedarik Zinciri Yönetimini kullanımına ilişkin bir örnekçalışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE STRUCTURE and WORKING of the SUPPLY CHAIN MANAGEMENTIşıl Fatma KARASUBusiness Administration DepartmentAnadolu University Institute of Social Sciences, May 2006Supervisor: Prof. Dr. Mehmet ŞAH NIn recent years, companies get affected by the fascinating changes coming outwith globalization and have to adapt themselves to these changes in order not to loosetheir competitiveness.Under these conditions, effectice Supply Chain Management offers significantbenefits to the companies. Companies processes are being revised in line with theimprovements in information Technologies during the last year. However, companieshaven?t been comprehended the fundamental dimensions of the Supply ChainManagement.Today, the strategic importance of the cooperation with suppliers and customersin the supply chain is widely accepted. The fact that information sharing and supplychain integration will minimize the risks caused by uncertainty is considered as acommon opinion related to the establishment of strategic relationships and therealization of cooperation among supply chain partners. Therefore, competitiveadvantage and performance improvement are the two underlying factors of the adoptionof the Supply Chain Management as a management strategy. Information technologyplays a key role in this field where information sharing is a critical factor.Starting out from this point to examine the integration of the structure andworking of the Supply Chain Management. Supply Chain Management is investigatedand Supply Chain Management is analysed as a sample model, operating in Turkey.