Türk sosyal güvenlik sisteminde finansman krizi ve bireysel emeklilik sistemi
Financing crisis at Turkish social security system and individual pension system
  1. Tez No: 191847
  2. Yazar: TANSU KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK SOSYAL GÜVENL K S STEM 'NDE F NANSMAN KR ZVEB REYSEL EMEKL L K S STEMTansu KARAşletme (Finansman) Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Metin COŞKUNTürk Sosyal Güvenlik Sistemi 1990'lı yılların başından itibaren problemlerlekarşılaşmaya başlamış ve sistemin temel fonksiyonlarını yerine getirmesini güçleştirenciddi bir finansman krizine girmiştir.Çalışmanın amacı, Türk Sosyal Güvenlik Sistemi'nin içinde bulunduğu finansmankrizinin ve bu krizden çıkışa yönelik bir adım olarak bireysel emeklilik sistemininincelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda;Birinci bölümde; sosyal güvenlik kavramı, sosyal güvenlik sistemleri ve TürkSosyal Güvenlik Sistemi'nin yapısı ele alınıp, sosyal sigorta kurumlarının verileriışığında sistemin içinde bulunduğu krizin boyutları ortaya konulmakta, ardından,kurumların bu duruma gelişine sebep olan nedenler ile günümüze dek krizden çıkışayönelik olarak gerçekleştirilen uygulamalar sıralanmaktadır.kinci Bölümde; krizden çıkışa yönelik uygulamalardan biri olarak bireyselemeklilik sistemi ana hatlarıyla tanımlandıktan sonra sistemin ülkemizdeki kurgusu vefaaliyete geçtiği günden günümüze dek katedilen yol anlatılmaktadır.Üçüncü ve son bölümde ise, ülkemizde faaliyette bulunan emeklilik şirketlerincekurulan emeklilik yatırım fonlarının performans analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFINANCING CRISIS AT TURKISH SOCIAL SECURITY SYSTEMANDINDIVIDUAL PENSION SYSTEMTansu KARABusiness (Financing ) Main Science BranchAnadolu University Institute of Social Sciences , May 2006Consultant : Assistant Professor Dr. Metin COŞKUNTurkish Social Security System began to face with problems the beginning of1990s and fell in to a serious financing crisis that from snarl performing of the mainfunctions of the system.The purpose of the study is studying of the financing crisis which the TurkishSocial Security System in and individual pension system a step through coming out ofthe recession. Through this purpose ;In the first chapter social security concept , social security systems and thestructure of the Turkish social security system are evaluated , the dimensions of thecrisis the system is in set forth through the lights of the data from social securityinstitutions and consequently the reasons for this situation and the applicationsperformed currently for coming overcoming this crisis are stated.In the second chapter, after the individual pension system as one of theapplications for overcoming the crisis is defined with main features , the construction ofthis system in our country and the way it cut off since it began to be applied areexplained.In the third and last chapter , the performance analyses of the pension investmentfunds established by the pension companies operating in our country are performed.