Resim şiir ilişkisi ışığında İlhan Berk sanatı
In the light of art and poetry the combination Ilhan Berks art
- Tez No: 191848
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHADIR GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Fine Arts, Art History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜRESİM VE ŞİİR İLİŞKİSİ IŞIĞINDA İLHAN BERK SANATIHudai MORSUNBULGüzel Sanatlar Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Prof. Dr. Bahadır GÜLMEZModern şiiri ve resmi kendi aralarındaki ilişki temelinde incelemek bu çalışmanınomurgasıdır. Modern sanatın beslendikleri kaynakları bu iki sanatın kendi özelalanlarından sıyrılmadan incelemek amacındayız. Özel alanlarına dikkat ederken ortakkavramlarına bakarak başlamak yerinde olacaktır.Yöntemin belirlenmesinde her iki sanat dalına da uygulanabilir olması dikkatealınmıştır. Bu nedenden dolayı, fenomenoloji çalışmanın aracı olarak kullanılmıştır.Yöntem açımlanırken her iki sanatı kuşatan imge kavramına açıklık getirmeyiyerinde gördük. Bu kavramın dışında resim şiir ilişkisinde ve diğer tüm sanat dallarıarası ilişkide temel olan sinestezi kavramını açıklamak çalışmanın sağlam bir zeminebasması açısından uygun oldu diye umuyoruz.Tezin amaçladığı modern düşün içinde İlhan Berk sanatına yaklaşımın mümkünolup olmadığını araştırmaktır. Bu yaklaşımın sanatçının özelinde bu iki sanat alanınınbağlantılarını ve etkilerini belirlemede yardımcı olacağı umulmaktadır. Bu amaçlafenomenolojik nesne analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIN THE LIGHT OF ART AND POETRY THE COMBINATION İLHAN BERKSARTHudai MORSUNBULDepartment of Fine ArtsAnadolu University Enstitute of Social Sciences, June 2006Advisor: Prof Dr. Bahadır GülmezTo search on basis of this relationship beetween the modern paint and poemis aim of this thesis.Our aim is to examine the sources which is nourished by modern artwithout seperating these two art from their special areas. It is suitable to start bylooking the same concepts while paying attention to the special envoirment.Being applicable to each of these art is important while determining themethod. For this reason , with enclosing properties, the Phenomology is used as meansof this work.When we are commend the method explaining the concept of ?image?was seem to us suitable .We suppose this would be suitable for our thesis to explainthe sinestezi concept which was surronded both art.In Modern thought ,the other important aim of this thesis is to search thepossiblity of approaching to İlhan Berk art. It is supposed that this approach will showus the effect and connection between these art.