Siber terörizm bağlamında Türkiye'ye yönelik faaliyet yürüten terör örgütlerinin internet sitelerine yönelik bir içerik analizi
A content analaysis on websites of terrorist organizations against Turkey within the context of cyber terrorism
  1. Tez No: 191865
  2. Yazar: TEZCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜS BER TERÖR ZM BAĞLAMINDATÜRK YE'YE YÖNEL K FAAL YET YÜRÜTEN TERÖR ÖRGÜTLER N NNTERNET S TELER NE YÖNEL K B R ÇER K ANAL ZTezcan ÖZKANBasın ve Yayın Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Prof. Dr. Halil brahim GÜRCANTürkiye'ye yönelik faaliyet yürüten terör örgütlerinin internet siteleriniincelemeyi amaçlayan bu çalışma ile terör örgütleri tarafından internetin nasılkullanıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Terörist kişi ve grupların internetkullanıcısı olarak ele alınması, internetin kötü niyetli kullanımının yol açabileceğisorunları ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır.Araştırmada, küresel bir sorun olarak ifade edilen siber terör yaklaşımındanhareketle, Türkiye'ye yönelik olarak faaliyetlerine devam eden 12 terör örgütününresmi ve gayri resmi 25 internet sitesi incelenmiştir. nternet siteleri, üç anakategoride oluşturulan kodlama cetvelindeki temel, görsel ve içeriğe yönelik olmaküzere toplam 33 kriter açısından içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırma sonucunda, interneti diğer iletişim araçlarından ayıran ve onudiğerlerinden görece üstün kılan özelliklerin, terör örgütleri ve sempatizanları içinbasit ama etkili bir propaganda aracı olarak kullanılmasını kolaylaştırdığıgörülmektedir. Araştırma, internetin, şu an için cazip bir iletişim aracı olarak kabulgörüldüğü genel fikrini de pekiştirmektedir. Ancak, araştırma bulguları, internetin kötüniyetli kişiler ve yasadışı gruplar tarafından denetimsiz bir şekilde kullanımınınyaratabileceği sorunları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSRACTA CONTENT ANALYSIS ON WEBSITES OF TERRORIST ORGANIZATIONSAGAINST TURKEY WITHIN THE CONTEXT OF CYBER TERRORISMTezcan ÖZKANDepartment of JournalismAnadolu University Graduate School of Social Sciences, August 2006Advisor: Professor Doctor Halil brahim GÜRCANThis study explores the ways in which the Internet is utilized by terroristorganizations through analyzing the websites of such organizations that are activeagainst Turkey. The exploration of terrorist individuals and groups as internet usersis critical for determining potential implications of the use of the Internet for criminalpurposes.Within the definition of cyber terrorism as a global issue, the study analyses 25official and unofficial websites belonging to 12 terrorist organizations active in Turkey.Content analysis on these websites has been conducted against basic, visual andcontent focused criterion.The study concludes that the factors that differentiate and make the Internetsuperior to other communication tools, makes its use easier as a simple but effectivepropaganda mechanism by terrorist organizations and their supporters. It alsoreinforces the general perception that the Internet is currently viewed as an attractivecommunication tool. However, the results of the study outline that the uncontrolleduse of Internet by ill-meaning individuals and criminal groups could cause toproblems.