Küreselleşme ve çok uluslu işletmeler çerçevesinde Türkiye'de özelleştirme
Privatization in Turkey in context of globalization and multinational corporations
- Tez No: 191869
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada küreselleşme sürecinde, ekonomilerin yeniden yapılandırılmasıaşamasında etkin bir ekonomi politikası aracı olarak kullanılan özelleştirme politikalarıüzerinde çok uluslu işletmelerin sahip oldukları etkiye açıklık getirilmeye çalışılmıştır.1980'li yıllardan itibaren hız kazanan ve hala oluşumunu tamamlamamış birolgu olan küreselleşme ile beraber siyaset, kültür ve ekonomi alanlarında hızlı değişimbir yaşanmaya başlamıştır.Sürecin asıl belirleyici ve şekillendirici yönü olan ekonomik değişim, gelişeniletişim ve enformasyon teknolojilerinin sunduğu imkanlar ile tüm dünyayı tek pazarhaline getirmiştir. Ekonomik ilişkilerin kazandığı yeni biçim sonucunda çok ulusluişletmeler gittikçe önem kazanmış hatta bundan da öte, hükümetlerden daha çok sözsahibi olmuşlardır.Ekonomide yaşanan bu yeniden yapılan yapılanma sürecinde devletinekonomideki yeri en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Bugün, tartışmalar haladevam etmesine rağmen, süreç devletin ekonomideki payının minimize edildiği veserbest piyasa mekanizmasının dünya ekonomisini yönlendirdiği doğrultuda işlemiştir.Bu aşamanın en önemli aracı ise özelleştirmeler olmuştur.Bu bağlamda, çok uluslu işletmelerin küreselleşme süreciyle ilişkisindenbahsedildikten sonra dünyada ve Türkiye'de gerçekleştirilen özelleştirmelerde çokuluslu işletmelerin payı ve rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we have tried to give an explanation about the impact ofmultinational corporations over privatizations which have been used as an economypolicy instrument for the reconstruction of the economies during globalization process.With the globalization process, which has accelarated since 1980?s and hasn?tfinished its formation yet, there has been rapid changes in political, cultural andeconomical fields.Economical changes, the true shaping part of the globalization process, hasturned the whole world to one market by using the facilities of emergingcommunication and information technologies. As a result of the new form of econmicalrelations, multinational corporations has gained more importance day by day. Moreover,they even become more powerful than goverments.In thıs reconstruction process of economies, the place of goverments ineconomic relations has been one of the most discussed issues. Today, although thisdiscussions are still carried on, the process has been evolving through minimizing thegoverment share in economy and making the free market economy direct the worldeconomy. Privatizations have been the instrument of these policies.On this context, after mentioning the relationship between multinationalcorporations and globalization, the role and part of multinational corporations in theprivatizations that have been made in the world and in Turkey is observed.