Tüketicilerin internet ortamında satın almalarındaki anlık davranışlar
Consumer impulse behavior during purchasing on the internet
  1. Tez No: 191875
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZAYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI, PROF. DR. NECDET TİMUR, PROF. DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜTÜKETİCİLERİN İNTERNET ORTAMINDA SATIN ALMALARINDAKİANLIK DAVRANIŞLARAyşegül Özaydemirİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Prof. Dr. Yavuz OdabaşıTürkiye'de İnternet'ten alışveriş eden tüketicilerin sayısı giderek artmaktadır.İnternet üzerinden alışveriş eden tüketicilerin anlık satın alma davranışlarını analizetmek, bu satış kanalını kullanan pazarlamacılar için önemli olmaya başlamıştır.Tüketiciler, satın aldıkları ürünleri sadece ihtiyaç duydukları için satın almazlar.Depresif ruh halinden çıkmak, kendini ifade etmek, ya da sadece eğlenmek için detüketiciler alışveriş ederler. Bunlar gibi rasyonel olmayan alışveriş sebepleri, anlık satınalma davranışının temel sebeplerini oluşturur.Bu çalışmada tüketicilerin İnternet üzerinden satın alırken anlık davranışlarıincelenmekte, İnternet ortamının anlık satın almaya ne kadar uygun olduğu analizedilmeye çalışılmaktadır. Veriler, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi kuruluşlarındaçalışan, İnternet'ten alışveriş eden üst ve orta düzey çalışanlardan anket yöntemi iletoplanmıştır. Her ne kadar İnternet'ten satın alırkenki anlık davranış eğilimi düşük çıksada, bu eğilimin İnternet'ten sık alışveriş ettikçe arttığı söylenebilir. Türkiye'deİnternet'ten alışveriş edenlerin sayısı arttıkça, İnternet üzerinden anlık satın almadavranışının farklı boyutları daha kolay incelenebilecektir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTCONSUMER IMPULSE BEHAVIOR DURING PURCHASING ON THEINTERNETAyşegül ÖzaydemirManagement SciencesAnadolu University Graduate School of Social Sciences, June 2006Adviser: Prof. Dr. Yavuz OdabaşıOnline purchases increase in Turkey. Therefore it is important to know aboutonline impulse buying for online sellers.Consumers not only shop for their needs, but also they shop for curingdepressive mood, express themselves or enjoyment. There are other irrational behaviorswhich increase likelyhood of impulse buying.In this thesis, consumer impulsivity during purchasing on the Internet andfrequency of consumer online impulse buying are explored. Questionnaries arecollected from the CEOs, upper and medium level managers, who work in thecompanies, which are located at Eskişehir Chamber of Industry Organized IndustrialDistrict. Consumer impulse behavior during online purchasing is low, but impulsepurchasing increases when consumers shop online more often. Exploring the consumeronline impulse buying will be easier when consumers shop online more.