Stokların planlanmasında üretim modeli ve bir uygulama
- Tez No: 191874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATLAS, PROF. DR. EMEL ŞIKLAR, DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
STOKLARIN PLANLANMASINDAÜRETİM MODELİ VE BİR UYGULAMADilek MUTLUYÜKSEK LİSANS TEZİİşletme Anabilim DalıSayısal Yöntemler Bilim DalıDanışman : Yard. Doç. Dr. Mahmut AtlasEskişehirAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüTemmuz 2006iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜDilek Mutluİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2006Danışman : Yard.Doç.Dr. Mahmut Atlasİşletmelerin temel amacı, kar elde etmektir. Bu amaca ulaşmanın yollarındanbiri maliyetleri olabildiğince aza indirmektir. İşletmelerin önemli maliyetkalemlerinden birisi de stoklardır. İşletmeler, talebi zamanında karşılayabilmek vegereğinden fazla stok maliyetine katlanmamak için, uygun seviyede stokbulundurmak durumundadırlar. İşletmeler, kendileri için uygun olacak stokpolitikalarını belirleyebilmek için, stok planlama ve kontrolüne gerekli önemigöstermek zorundadırlar.Bu çalışmada, öncelikle stok kavramı üzerinde durulmuş, daha sonrastokların ve stok kontrolünün önemi belirtilmiştir. Son bölümde ise, stok kontrolmodellerinden üretim modeli ele alınarak, Şimşirel Kimya Sanayi A.Ş.'nin verileridoğrultusunda bir uygulama denemesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTDilek MutluBusiness Administration DepartmentAnadolu University Graduate School of Social Sciences, July 2006Advisor : Yard.Doç.Dr. Mahmut AtlasThe fundamental aim of companies is to gain profit. Minimizing the costs asmuch as possible is one of the ways to attain this aim. One of the most importantcost units of a company is the stock costs. Companies should determine theoptimum stock level to cover demand timely and not to endure stock costs more thannecessary. Companies should treat stock planning and stock control withconsiderable importance in order to determine appropriate stock policies forthemselves.In this study, stock concept is explained, and then the importance of stocksand stock control is discussed. In the final section, the production model of stockcontrol models was implemented with the data provided by Şimşirel Kimya SanayiA.Ş.