Uzaktan eğitim ders kitaplarının geribildirim açısından değerlendirilmesi: Anadolu Üniversitesi'nin uzaktan eğitim veren işletme ve iktisat fakülteleri örneği
Evaluation of distance education coursebooks with regard to feedback: A sample of distance education faculties of business administration and economics at Anadolu University
- Tez No: 191876
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVEND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜUZAKTAN EĞİTİM DERS KİTAPLARININ GERİBİLDİRİM AÇISINDANDEĞERLENDİRİLMESİ: ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NİN UZAKTANEĞİTİM VEREN İŞLETME VE İKTİSAT FAKÜLTELERİ ÖRNEĞİSerpil KOÇDARUzaktan Eğitim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Prof. Dr. Levend KILIÇBu araştırmanın temel amacı, Anadolu Üniversitesi'nin uzaktan eğitim verenİşletme ve İktisat Fakültelerinde bireysel öğrenme ilkelerine göre hazırlanan derskitaplarındaki geribildirimlere ilişkin öğrenenlerin tercihlerini, geribildirimleri kullanımyöntemlerini ve öğrenenlerin geribildirimlerin işlevlerini yerine getirmesi konusundakigörüşlerini belirlemektir.Araştırma, genel tarama modelinde yürütülmüştür. Verilerin toplanması için,uzman görüşlerinden yararlanılarak, literatür taraması yapılmış ve 5 bölümden oluşan26 soruluk anket hazırlanmıştır. Anket, 7 ayrı ilde yüz yüze eğitim olanağındanyararlanmak için akademik danışmanlık derslerine katılan 1, 2, 3 ve 4. sınıf İşletme veİktisat Fakültesi öğrenenlerine uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından her bölgeyitemsilen bir il rastsal olarak belirlenmiş ve toplam 1600 adet anket belirlenen illereposta yoluyla gönderilmiştir. Bu iller; Eskişehir, Gaziantep, Aydın, Van, ÇanakkaleÇorum ve Adana'dır. Gönderilen anketlerin 1309'u geri dönmüştür ve bu anketlerin1197'sinin geçerli olduğu saptanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans dağılımları,yüzdelik hesaplamalar, t Testi, F Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi ve Kruskal-WallisTesti kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonuçları, öğrenenlerin bireysel öğrenme ilkelerine görehazırlanan ders kitaplarında en fazla açımlama içeren ve gecikmeli olarak verilengeribildirim türünü tercih ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın bir başka önemlibulgusuna göre, öğrenenler verilen geribildirimleri etkin olarak kullanmaktadır. Buna ekolarak, geribildirimlerin öğrenmeyi kolaylaştırma, motivasyonu sağlama, pekiştirme,hata düzeltme, öz-değerlendirme yapma, bireysel çalışma becerilerini geliştirme vesınavlarda başarılı olmalarına yardımcı olma işlevleri konusunda öğrenenler olumlugörüşlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEVALUATION OF DISTANCE EDUCATION COURSEBOOKS WITHREGARD TO FEEDBACK: A SAMPLE OF DISTANCE EDUCATIONFACULTIES OF BUSINESS ADMINISTRATION AND ECONOMICS ATANADOLU UNIVERSITYSerpil KOÇDARDepartment of Distance EducationAnadolu University Institute of Social Sciences, August 2006Advisor: Prof. Dr. Levend KILIÇThe main objective of this study is to determine learners? feedback preferences,methods of using feedback and the views of learners on fulfilling the functions offeedback with regard to feedback taking place in coursebooks designed in relation to theprinciples of individual learning in Distance Education Faculties of BusinessAdministration and Economics at Anadolu University.The study was carried out through general survey method. In order to collectdata, a 26-item questionnaire including 5 sections was designed by referring expertviews and the related literature. The questionnaire was applied to 1st, 2nd, 3 rdand 4thyear of Distance Education Faculties of Business Administration and Economicslearners who have been attending face-to-face academic tutorial lectures in 7 differentcities. A random selection of a city was determined in every region and totally 1600questionnaires were sent to cities by mail by the researcher. These cities are; Eskişehir,Gaziantep, Aydın, Van, Çanakkale, Çorum and Adana. 1309 out of total questionnaireswere received back and it was determined that 1197 of those were valid. The data wereanalysed by statistical techniques of frequency distribution, percentage calculation, tTest, F Test, Kolmogorov-Smirnov Test and Kruskal-Wallis Test.The results of the study revealed that learners prefer the most elaborative anddelayed feedback types in coursebooks designed according to principles of individuallearning. Another significant result of this study is that learners have been using thefeedback presented to them actively. In addition to these, learners have positivethoughts about the functions of feedback with respect to the peculiarities of facilitatinglearning, correcting errors, self-assessing, improving individual study skills and helpingto be successful in exams.