Pazarlama iletişimde ürün yerleştirme ve üniversite öğrencilerinin ürün yerleştirmeye ilişkin tutumlarına yönelik bir araştırma
Product placement in marketing communications and a research on undergraduate students' attitudes toward product placement
  1. Tez No: 191880
  2. Yazar: ERDEM AKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERRUH UZTUĞ, PROF.DR. YAVUZ ODABAŞI, Y.DOÇ.DR. GÜLFİDAN BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜPAZARLAMA LET Ş M NDE ÜRÜN YERLEŞT RME ve ÜN VERS TEÖĞRENC LER N N ÜRÜN YERLEŞT RMEYE L ŞK N TUTUMLARINAYÖNEL K B R ARAŞTIRMAErdem AKKANşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Yard. Doç. Dr. Gülfidan BARIŞGünümüzde pazarlama uygulayıcıları tarafından, son tüketicilere ulaşmak için bir çokiletişim aracı kullanılmaktadır. Hem bu yeni araçların hem de piyasada yer alan markalarınçoğalması, tüketicilerin yoğun bir mesaj bombardımanıyla karşılaşmasına nedenolmaktadır. Bu durum pazarlama uygulayıcılarının markalarını farklılaştırmalarınızorlaştırmakta, tüketicilerde de doğal bir reklam direnci ya da reklamlara yönelik birduyarsızlığa neden olmaktadır.Tüm bu nedenlerle pazarlama uygulayıcıları, sürekli olarak, tüketicileriyle mesajlarınıbuluşturacak alternatif mecralar arayışındadırlar. Bu tezde ele alınan ürün yerleştirmekavramı bu yeni mecralardan biridir. Ürün yerleştirme kavramı yabancı literatürde farklıyönlerden incelenmiş, ancak kavramla ilgili kapsamlı bir türkçe literatür bulunmamaktadır.Bu tezde ürün yerleştirme kavramı pazarlama iletişimdeki yerinden başlayarak farklıyönleriyle ele alınmaya çalışılmış, Türkiye'deki yasal durumu ve kullanımı açıklanmış,ayrıca literatürde de sıkça tartışılan ahlaki boyutuyla ilgili bilgiler verilmiştir.Bir çok araştırma üniversite öğrencilerinin tüm sinema izleyicileri arasında önemli bir payasahip olduğunu göstermektedir. Bu sebeple tezin uygulama bölümünde Türk izleyicilerinbu kavrama olan tutumları, üniversite öğrencileri olarak belirlenen bir örnek kütledearaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPRODUCT PLACEMENT IN MARKETING COMMUNICATIONS AND ARESEARCH ON UNDERGRADUATE STUDENTS? ATTITUDES TOWARDPRODUCT PLACEMENTErdem AKKANDepartment of Business AdministrationAnadolu University Social Sciences Institute, September 2006Advisor: Asis. Prof. Dr. Gülfidan BarışNowadays marketers are using many communication tools in order to reach finalconsumers. Increase in the number of both these new tools and the brands in the marketcause the consumers to be exposed to heavy message bombardment. This situation makesdifficult for the marketers to differentiate their brands and cause a natural advertisementresistance or insensitivity in consumers toward advertisements.For all these reasons, marketers are consistently searching for alternative mediums thatcould bring together the messages with their consumers. The concept product placement isone of these new mediums. The concept product placement has been investigated indifferent aspects in foreign literature, however there are no adequate source in Turkishabout the concept.In this study, initially, the position of product placement concept in marketingcommunications is tired to be defined and then its legal status and application in Turkey isexplained. In addition, some information about its ethical aspects, which is frequentlydiscussed in literature, is presented.Various researches reveal that undergraduate students constitute quite a big part of movieaudience. Thereby, at the implementation part of the study, the attitudes of Turkish movieaudience were tried to be examined on a sample which is composed of undergraduatestudents.