Bilginin örgütlerde kurumsallaştırılması ve yönetilmesi, Koç Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş. uygulaması
Management and institutionalizing of knowledge in companies, Koç Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş. application
- Tez No: 191879
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ, PROF.DR. MEHMET ŞAHİN, Y.DOÇ.DR. ÖZLEM OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜB LG N N ÖRGÜTLERDE KURUMSALLAŞTIRILMASI VE YÖNET LMES ,KOÇ B LG VE LET Ş M H ZMETLER A.Ş UYGULAMASIHakan PINARşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Prof.Dr. Mehmet ŞAH NGünümüz rekabet koşullarında işletmelerin yer aldıkları sektörlerde başarıyıyakalayabilmelerinin temel kriteri sahip oldukları bilgileri en iyi biçimdekullanmalarıdır. Bugün işletmelerin sahip oldukları en önemli güç bilgidir; birişletmenin karar alma mekanizmalarından tutun da yeni ürün veya hizmet üretimi içinyapılan çalışmalara kadar tüm iş süreçlerinde bilginin fonksiyonel kullanımı kritik birönem arz etmektedir.şletmelerin kendilerini geliştirmelerini ve bu doğrultuda rekabet avantajı eldeetmelerini sağlayan bilgi kavramının örgütsel olarak fayda getirecek biçimdekullanılabilmesini sağlayabilmenin temel koşulu ise onu iyi yönetebilmektir. Bunedenle işletmelerin bilgiyi getiriye dönüştürebilmeleri için bilgi yönetimine ihtiyaçlarıvardır.Bilginin kayıt altına alınması, paylaşılması, transferi, koordine edilmesi ve en önemliside bilgiden bir katma değer yaratılması gibi temel süreçleri konu alan bilgi yönetimininişletmelerin bütününü kapsayacak biçimde uygulamaya geçirilmesi, bilginin birzenginlik kaynağı olarak fonksiyonel kullanımını sağlayacaktır. Bu kullanım iseberaberinde tüm iş süreçleri için verimlilik ve etkinlik artışı anlamına gelecektir. Çünküişletmelerdeki tüm iş süreçlerinde başarılı sonuçlar elde edebilmek, ihtiyaç duyulanbilgilerin yerinde ve zamanında kullanıma sokulabilmesine bağlıdır.Bilgi yönetiminin işletmelerde nasıl işleyeceği ve getireceği faydaların neler olacağıüzerinde odaklanan bu çalışma, bilginin işletmeler için önemli bir ekonomik güçolduğunu ve bu gücün örgütsel olarak kullanılabilmesi için bilgi yönetimine mutlaksuretle ihtiyaç duyulduğunun anlaşılmasını, yapılan araştırmalarla ortaya koymayıhedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn today?s competitive climates, enterprises? main criteria for achieving success in theirareas is to use the knowledge they have in the most efficient way. Today, the mostimportant power that enterprises have is knowledge. From the decision makingmechanism of an enterprise to all the labours that are done for new product or serviceproduction in every period of labour functional use of knowledge is of high importance.Main condition for enterprises? to maintain the ability of using the concept ofknowledge that provides them to develope themselves and to gain competitiveadvantage in this way in an organizationally efficient way is to manage that knowledgein a decent way. For this reason enterprises need knowledge management in order toconvert knowledge into yield.The execution of knowledge management including the main periods like knowledge?sbeing registered, shared, transferred, coordinated, and most importantly creating anadded value from it, in a way that covers the whole enterprise will lead to functional useof knowledge as a source of prosperity. That usage will mean increase in efficieny andactivity for all labour periods. Because it is related to being able to gain successfulresults in all labour periods for enterprises, execution of the knowledge needed in thecorrect place and time.This work focusing on how enterprises will be operated and what benefits it will bringaims to introduce with researches that knowledge is an important economic power andthat the understanding of this knowledge management is needed absolutely for usingthis power organizationally.