Ürün yerleştirme uygulamalarının tüketici satın alma niyeti ile olan ilişkisinin ortaya çıkartılmasına yönelik pilot bir araştırma
A pilot study that revealed the relationship between product placement practices and consumer's purchase intention
  1. Tez No: 370491
  2. Yazar: NUKET SERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ BURAK NAKIBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşletmeler pazarlamaya çalıştıkları ürünleri ve özelliklerini reklamlar aracılığıyla tüketicilere ulaştırmaktadırlar. Reklamlar tüketiciye ulaşmada en etkili yollardan birisidir. Fakat günümüzde artan rekabetle beraber işletmeler tüketicilere ulaşmak için daha etkili iletişim yollarını aramaktadırlar. Bu yeni yollardan birisi ise ürün yerleştirmedir. Bu çalışma ürün yerleştirme uygulamalarının tüketici satın alma niyeti ile olan ilişkisinin içsel ve dışsal faktörler altında incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma kapsamına Çukurova Üniversitesi merkez kampüste eğitim gören 420 üniversite öğrencisi dâhil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin ürün yerleştirme uygulamalarına yönelik tutumlarının olumsuz olmasına rağmen kıyafet, ayakkabı ve moda ürünleri uygulamada kabul edilebilir bulunmuştur. Araştırmada ürün yerleştirmeye yönelik tutumlar ile dış görünüşü iyileştirme ve marka bilinci arasında pozitif bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat ürün yerleştirmeye yönelik tutumlar ile kendini denetleme davranışı, gelecekteki satın alma niyeti ve tv izleme süresi arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca ürün yerleştirmeye yönelik tutumun cinsiyet ve gelire göre bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms use the advertising channels in order to promote products and their features among the consumers. Advertising is the most effective method to reach the consumers. But nowadays firms have been searching for more effective ways of communication due to the recent raise in the competition between the companies. For that reason one of the new method is product placement. This research aims to analyze the relationship between product placement practice and consumer's purchase intention within internal and external factors. The scope of research includes 420 university students who are being educated at Cukurova University central campus. According to the results of the research, the attitude of the university students are generally negative on product placement. However there are several exceptions that people shows positive attitude, such as clothes, shoes and fashion products. The findings show that there is a positive relation between student's attitudes towards product placement with apperance enhancement and brand consciousness. However individual differences among the student such as self monitoring, purchase intention and television watching frequency have no impact on product placament attitudes. Also there is no differences between student's product placement attitude with gender and income.