Türk Ceza Hukuku'nda suça sürüklenen çocuk hakkında güvenlik tedbirleri
Security measurements aboutr chidren drugged along crime in Turkish Punisment Law
  1. Tez No: 191893
  2. Yazar: DOĞAN KUBİLAY TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETBaşlangıçta çocuk hakları ile ilgili genel bir araştırma yapmayıdüşündük.Ancak, daha spesifik ve Türkiye şartları açısından çok büyük önem arzeden bir konu olan güvenlik tedbirleri üzerinde yoğunlaşmayı uygun gördük.Tarihte de, günümüzde de en çok sömürülen kesimin çocuklar olduğukanısındayız.Çocukların tarihi demek, bir bakıma, onların sömürü tarihi demektir.19.yüzyılda, üstelik İngiltere gibi bir ülkede, on yaşındaki çocukların bile asılarak idamedildiklerini bilmek insanın tüylerini ürpertiyor.Günümüzde de olması gereken kadarbir mesafe alındığına inanmıyoruz.Aile içi şiddet, çalışma ve seks amaçlı çocuk köleticareti, insest gibi kötülükler çocuklara masallarındaki devlerden bile daha korkunçbiçimde yaklaşmaktadırlar.Söz konusu sorunlarla mücadele, politik, ekonomik vesosyal platformlarda olması gerektiği kadar çocuklara dönük ceza hukuku alanındada yapılmalıdır.Türk Ceza Kanunu'nu ve uygulamadaki durumu çok iyi gözdengeçirmeliyiz.Özellikle çocuklara ilişkin hükümlerin temel felsefesi cezalandırmaüzerine değil, eğitme ve topluma yeniden kazandırma üzerine kurulu olmalıdır.Bubağlamda suça sürüklenen çocuk ile mağdur çocuk arasında fazla fark görmediğimizibelirtmek isteriz.Zira ikisi de aynı aile trajedyasının aktörleri ve aktristleridir.Tezimizde dikkat çekmek istediğimiz başlıca husus, ülkemizde, çocuklarhakkında uygulanan yaptırımların onları eğitmek, onları topluma yenidenkazandırmaktan çok cezalandırmak, intikam almak üzerine kurulu olmasıdır.Birçocuğun, suç olarak kabul edilen bir fiili işlemesi nedeniyle onu cezalandırmak, onunhayatını karartmak yersizdir.Ona hatasını görmesi için yeni bir şans vermekgerekmektedir.Bu gibi ceza politikalarını uygulamaya geçirirken, Anglo Saksonhukukunu ve kara Avrupası'ndaki uygulamaların yol göstericiliğine deinanmalıyız.Suç, çocuklar söz konusu olduğunda, soyut bir kavram olarak elealınmamalı, çocuğun içinde bulunduğu somutluklar bağlamında ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAt first we decided to make search about all children rights. But; we prefer tostudy security measures for children more. Because it is a specific subject andimportant for Turkey conditions.We think that from the beginning and nowadays the children are the mostexploited humas in the world. The history of children mean their exploted history. In19th century In England at 10 years old children were executed. In nowadays therules for children have not developed yet. Punishment in family, child commercionfor work and sex, incest are more dangerous for children than the wiches in thestories. To struggle with these problems must be on politic, economic, social and alsopunishment law platforms. The commands must be for educate the children but notfor punishment. We can?t see any difference with the guity child and the wrangedchild.The sanctions in our country is for punishment but not for education. That?sthe most important thing that we want to say. We have to give another change to himfor see his wrong. We can make use of common law while trying this. And we mustthink about crime like it if it?s a concrete concept, not a abstract concept when wethalk about children.