Türk çocuk ceza adalet sisteminin damgalama teorisi perspektifinden incelenmesi
Examination of Turkish juvenile justice system from the perspective of labeling theory
  1. Tez No: 981501
  2. Yazar: MERYEM BETÜL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
Özet
Türk hukukunda suça sürüklenen çocuk için cezalandırıcı hükümler ve yer yer onarıcı adalet politikalarının desteklediği düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelerle suça sürüklenen çocuğun lekelenmesini önleyerek onun korunmasını sağlayacak bir sistem kurulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda uzun uğraşlar sonucunda Çocuk Koruma Kanunu, bu kanunun uygulanmasına ilişkin hususları düzenleyen yönetmelik çıkarılmış ve Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun gibi çeşitli kanunlara eklenen özel hükümler ile çocuk hukuku alanında adımlar atılmıştır. Bu düzenlemeler yapılırken Türkiye Barolar Birliği'nden, Yargıtay'dan, bakanlıklardan çeşitli temsilciler ile görüşmeler yapılmış ve fikir teatisinde bulunulmuştur. Bu dönemlere ilişkin meclis tartışmaları, kanun tasarıları, yeni çıkarılan veya değişiklik yapılan kanun gerekçeleri göstermektedir ki Türk hukukunda suça sürüklenen çocuğun damgalanmasının önüne geçilmesi istenmiştir. Gerçekten de yapılan çalışmalar sonrasında hukuk sistemimizde suça sürüklenen çocuğun damgalanmasını engelleyecek veya azaltacak son derece önemli düzenlemeler yapılmış, sistemler oluşturulmuştur. Bu çalışmanın öncelikli amacı bu düzenlemelerin pratikte suça sürüklenen çocuk için ne ifade ettiğini ve suça sürüklenen çocuğu damgalamaya yönelik bakış açısında neleri değiştirebildiğini anlamaya yöneliktir. Bunun anlaşılması suça sürüklenen çocuğun tekrar suça sürüklenme ihtimalinde etkili olacağından büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın ikinci amacı ise, Türk adalet sisteminde başarılı olan kurumların etkinliğini/yaygınlığını arttırmaya ve eksik olan hususlarda yapılabilecek düzenlemelere dair uygulamaya öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, there are punitive provisions for children dragged into crime and regulations supported by restorative justice policies. These regulations aim to establish a system that will prevent the child dragged into crime from being tainted and protect him. In this direction, as a result of long efforts, the Child Protection Law No. 5395 and the regulation regarding the implementation of this law was enacted, and steps were taken in the field of child law with special provisions added to various laws such as the Code of Criminal Procedure No. 5271, the Turkish Penal Code No.5237, and the Law on the Execution of Penalties and Security Measures No. 5235. While these regulations were being made, meetings were held with various representatives from the Union of Turkish Bar Associations, the Court of Cassation, and ministries and ideas were exchanged. The parliamentary discussions, draft laws, and the justifications for newly enacted or amended laws regarding these periods show that it was desired to prevent the stigmatization of children dragged into crime in Turkish law. Indeed, with these actions, extremely important regulations have been made and systems have been created in our legal system to prevent or reduce the stigmatization of children who were dragged into crime. The primary purpose of this study is to understand what these regulations mean in practice for children who were dragged into crime, and what they can change in the perspective towards stigmatizing these children. Understanding this is of great importance as it will be effective in the possibility of these children being dragged into crime again. The second purpose of the study is to increase the effectiveness/prevalence of successful institutions in the Turkish justice system and to offer recommendations for implementation regarding regulations that can be made in areas where there are deficiencies.