Resim sanatında renk-öz bağıntıları
Colour-kernel correlations in the art of painting
- Tez No: 191913
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Doğa karşısında kendine bir yer edinmeye çalışan ilk insanın mağara duvarlarınaçizgiyle başlatmış olduğu süreç, o günden bugüne insanın kendini ifade etmebiçimlerinin temelini oluşturmuştur. Sosyolojik ve kültürel değişimlerle birlikte insanınkendini ifade etme çabasına renk olgusunun da eklenmesiyle birlikte insanın kendini,kültürünü, yaşadığı dünyayı, korkularını, neşesini, düşlerini, inançlarını vb. değerleriyansıttığı görülmektedir. Resim sanatı tarihi temelini şekillendiren bu çizgi ve renkilişkisi ilkel zamanlardan modern zamanlara kadar insanın kendini farklı anlamlar vebiçimlerde ifade etmesine olanak tanımıştır. Bu noktada renk olgusu insanlarınduygularını ve düşüncelerini ifade edebileceği önemli bir değer olmuştur. Buaraştırmada sanat tarihi içerisinde rengin değişik dönemlerde ve değişik sanatçılar hattauygarlıklar tarafından nasıl anlamlandırıldığı araştırılmaya çalışılmıştır.?Resim Sanatında Renk- Öz Bağıntıları? adlı bu çalışmanın birinci bölümünderesimde rengin özle ilişkisini etkilemesi nedeniyle rengin fizik, fizyolojik ve psikolojiketkileri ele alınmıştır. Bu bilgilerin daha sonraki bölümlere ışık tutması beklenmiştir.İkinci bölümde resmin temel dengesini oluşturan ilkelerden biri olan açık- koyurenk değerlerinin ne gibi anlamlar taşıdığı, Uzakdoğu resim örnekleri ve Picasso'nunGuernica isimli yapıtı üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde özgül renk değerlerinin özle bağıntısının kavranabilmesi içinözgül renk değerinin tanımı yapılmıştır ve özgül renk değerleri ile nasıl doğanınrenklerinden farklı olarak renge dini semboller ve anlamlar yüklendiği açıklanmayaçalışılmıştır. Bu bölümde ortaçağ ikonlarından bireysel duyguların ifadesine,izlenimcilikten soyut resme uzanan konu yelpazesi içinde özgül renk değerleri ve özbağıntısı incelenmiştir.Resim sanatının tarihine bakıldığında rengin, özgül renk değerinin ötesindetemsil değeri ile de kullanıldığı görülmektedir. Temsil renk değeri ile ifade edilmekistenen ise rengin dış dünyayı yansıtma aracı olarak kullanılmasıdır. Dördüncü bölümdetemsil renk değerlerinin; ideal güzellikle, ışık ve rengin bir aşkınlık ifadesi olarakkullanılmasıyla ve gerçeklikle ilişkisi, renk-öz bağıntısı açısından, araştırılmayaçalışılmıştır.Hayatımızın bu kadar içinde olan renklerin, resimler üzerinden anlamlarınınçözümlenmesinin, ilgili kişilere hem sanatsal hem de sosyo- kültürel açıdan birçok bilgikazandıracağı düşünülmüştür. Bu bilgilerin net bir biçimde anlaşılabilmesi için resimörnekleri karşılaştırmalı olarak çözümlenmiş ve çalışma bu şekilde oluşturulmuştur.Araştırma, resim sanatıyla sınırlandırılmıştır.Tez, tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Resim alanındaki kitaplardan,dergilerden, Anadolu Üniversitesi Kütüphanesinden, internetten, YÖK ve uzmankişilerin fikirlerinden yararlanılmıştır. Rengin resim sanatında zamana, inanışlara,bilimsel gelişmelere, toplumsal yapıya ve sanatçı bireyselliğine bağlı olarak değiştiğibulgulanmıştır.Resimde rengin ilk çağlardan 21. yüzyıla uzanan serüveninde çeşitlilik gösterenanlamları bu konuyla ilgilenenlere ve araştırmacılara gelecekte yeni araştırma konularısunabileceği, ayrıca araştırmanın sınırlılıkları nedeniyle çalışmanın dışında kalan diğersanat alanlarında da renk- öz ilişkilerinin araştırılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The process started by mankind who have tried to occupy a place over nature byscratching on cave walls has constituted the foundation of the way they expressthemselves since that time. It has been observed that man has reflected himself, hisculture, the world he lives in, fears, joy, dreams, beliefs and such other values,etc.together with sociological and cultural changes and also with the addition of colour tothe endeavor of man to express himself. This relationship of colour and drawing whichshapes the basis of the history of the art of painting has made it possible for man toexpress himself in different meanings and ways beginning from the primitive times toour modern day. At this juncture, the concept of colour has become a significant valuethrough which people could express their feelings and thoughts. In this research, it hasbeen investigated how ?color? was signified by different artists in different ages andalso civilizations in art history.In the first part of this study called ?Color-KernelCorrelations in the Art of Painting?, the physical, physiological and psychologicaleffects of color have been dealt with as they affect the relationship of colour and kernel.It is hoped that this information will light the way fort he latter parts.In the second part, it has been striven to be explained what kind of meanings dothe values light-dark colors have, which is one of the principals constituting the basicbalance of art, through Picasso?s work called ?Guernica? and Far-East art samples.In the third part, specific color value has been defined to make it possible toperceive the correlation of specific color values and kernel, it has also been attempted tobe explained how different religious symbols and meanings were given to color as beingdifferent from specific color values and nature colors.In this part, specific color values and kernel correlation has been investigated ina scope which extends from medieval icons to the expression of feelings, fromimpressionism to abstract art.When the art of painting history is taken into account, it has been obvious thatthe color has also been used with representative values beyond specific color values.What is intended to be stated with represantative value is that color is used as a meansof reflecting the outer world. In the fourth part, it has been investigated whatrelationship do representative color values have with ideal beauty, with the usage oflight and color as an expression of transcendentalism and reality in terms of color-kernelcorrelation.It has been thought that the colours which are in our life and the analysis of theirmeanings through drawings will provide the concerned ones with a lot of information interms of artistic and socio-cultural issues. Art samples were analysed comparatively andformed in this way to enable this information to be comprehended clearly. The researchis limited with the art of painting.The thesis were carried out according to scanning model. The resourcesbenefited from are books and magazines related to art, and the library of AnadoluUniversity, internet, YÖK and the views of experts. It has been found out that in the artof painting, color differentiates in accordance with time, beliefs, technologicaldevelopments, social structure and artistic individualism.It has been taken into consideration that the varying meanings of color in art inits adventure extending from early ages to the 21st century will be able to provideresearch subjects to researchers and to the ones who are concerned with this subject, andadditionally, color-kernel relations can also be investigated in other fields of art,which is not involved in this study due to the limitations of the research.