İşletmelerin yenilik faaliyetlerinde şirketiçi girişimciliğin temel faktör olarak incelenmesi: Türkiye ve Polonya'da faaliyet gösteren büyük ölçekli kimya-ilaç sektörü işletmelerinde karşılaştırmalı durum değerlendirmesi
Intrapreneurship as a main factor in organizations' innovative activities: A comparative study in big-sized chemical-pharmaceutical companies operating in Turkey and Poland
  1. Tez No: 191912
  2. Yazar: AHMET EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜİŞLETMELERİN YENİLİK FAALİYETLERİNDE ŞİRKETİÇİ GİRİŞİMCİLİĞİNTEMEL FAKTÖR OLARAK İNCELENMESİ :TÜRKİYE VE POLONYA'DA FAALİYET GÖSTEREN BÜYÜK ÖLÇEKLİKİMYA-İLAÇ SEKTÖRÜ İŞLETMELERİNDE KARŞILAŞTIRMALI DURUMDEĞERLENDİRMESİAhmet Emre DEMİRCİİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Prof.Dr. İnan ÖZALPİşletmelerin sahip olduğu genel amaçların başında devamlılık gelmektedir.Örgütlerin yaşam sürelerinin, diğer bir deyişle devamlılıklarının nasıl sağlanacağı,sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün nasıl elde edileceği ve korunacağı konusu yönetimbiliminin en önemli tartışmalarından birisi olmuştur. 1900'lü yılların ilk yarısındaSchumpeter'in görüşleri, günümüzde de önemini koruyan bu tartışmalara ışık tutmuştur.Sonraki dönemlerde de bu alanda çalışmalar yürüten bilim adamlarının görüşleri ilebirlikte, yenilik yaratma becerisine sahip girişimcilerin ekonomi ve işletmeler içinönemi açıkça ortaya konulmuştur. 1970'li yıllara kadar girişimci ve girişimcilikkavramlarının örgütsel yapı içerisinde de bir yere sahip olabileceği düşünülmemiştir. Budöneme kadar girişimcilik kavramı, bağımsız girişimcilik faaliyetlerini ifade etmeküzere kullanılmıştır. 1970'li yıllar ve sonrasında ise işletmelerin yüzyüze olduğudevamlılık ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü tartışmalarına etkili bir çözüm olarakgörülebilecek şirketiçi girişimcilik kavramı gündeme gelmiştir. Bu kavramın ortayaçıkışı ile birlikte girişimcilerin yalnızca kendi işlerini kuran kişiler olmadığı, aynızamanda varolan örgütsel sistemler içerisinde girişimci faaliyetleri yerine getirenbireyler oldukları kabul edilmiştir. İçinde bulundukları örgütsel yapıya, süreçlere,ürünlere ve hizmetlere ilişkin sürekli olarak yeni fikirler ve düşünceler üretmeeğiliminde olan şirketiçi girişimciler, gerçekleştirilen yenilik faaliyetlerinde önemliroller üstlenmektedirler. İşletmelerin yenilikçi güçlerinin ve yenilikçi faaliyetlerinsürdürülebilirliğinin, büyük ölçüde işletmenin şirketiçi girişimcilik profiline bağlıolduğu söylenebilir. Bu bağlamda şirketiçi girişimcilik ile yenilik arasındaki bağın sonderece kuvvetli olduğu ve bu iki stratejik gücün işletme başarısı ve devamlılığı üzerindeönemli etkileri olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINTRAPRENEURSHIP AS A MAIN FACTOR IN ORGANIZATIONS?INNOVATIVE ACTIVITIES:A COMPARATIVE STUDY IN BIG-SIZED CHEMICAL-PHARMACEUTICALCOMPANIES OPERATING IN TURKEY AND POLANDAhmet Emre DEMİRCİBusiness Administration DepartmentAnadolu University, Graduate School of Social Sciences, June 2006Advisor: Prof.Dr. İnan ÖZALPExtending the life-cycle of an organization is one of the main concerns of almostall types of organizations. The question of sustaining the continuity of organizationalactivities as well as the competitive advantage is one of the most discussed topics inmanagement science. In the first half of the 1900s, Schumpeter?s insights shed light onthese ongoing discussions. In addition to Schumpeter, with the contribution of othermanagement scientists and philosophers, the importance of the entrepreneurs withinnovative skills for economy and the organizations became apparent. Until the 1970s,it has not been considered that the entrepreneurs and entrepreneurial activites could takeplace in an existing organization. Entrepreneurship concept was often used to defineindependent entrepreneurial activities. After the 1970s, the intrapreneurship conceptwas started to be considered as a possible solution to achieving sustainable competitiveadvantage and profitable growth. With the introduction of intrapreneurship concept, itwas clearly understood that the entrepreneurs are not solely the people who start theirown business, but also the people who use their own entrepreneurial skills within anexisting organization to contribute organizational goals and strategies. Intrapreneurswho continuously strive to create new ideas for enhancing organizational structure,processes, products and services, play vital roles in innovative activies of companies.Without hesitation, we can say that the sustainability of innovative activities andinnovative capabilities depend on the intrapreneurial profile of the company. There is apowerful connection between intrapreneurship and innovation and it is clear that thesetwo strategic approaches have huge effects on corporate success and sustainability.