Analitik hiyerarşi karar verme süreci ile Anadolu Üniversitesi'nde beslenme ve barınma yardımı alacak öğrencilerin belirlenmesi
Identfying students that will be given nutrition and accommodation supports in Anadolu University through decision making process of analytic hierarchy
- Tez No: 191921
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜANALİTİK HİYERARŞİ KARAR VERME SÜRECİ İLEANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDE BESLENME VE BARINMAYARDIMI ALACAK ÖĞRENCİLERİN BELİRLENMESİBetül ERDEM HACIKÖYLÜİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Prof.Dr. Ahmet ÖZMENYükseköğretimde burs sistemi eğitimde fırsat eşitliğini sağlamakla birlikte yükseköğrenim gören birçok öğrencinin barınma, beslenme, ulaşım ve ders araçlarını edinmegiderlerini karşılamada büyük önem taşımaktadır.Türkiye'de yüksek öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak başta Yüksek ÖğrenimKredi ve Yurtlar Kurumu olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları ile çeşitli özel kişive kurumlar tarafından farklı kriterler göz önünde bulundurularak burs ve yardımverilmektedir.Burs ve yardım verilecek öğrencilerin belirlenmesi aşamasında çok amaçlı kararverme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Sürecinin kullanılması; hem objektifhem de subjektif değerlendirme kriterlerini kullanması, değerlendirmelerin tutarlığını testetmesi, çok sayıdaki kritere göre değerlendirilen alternatiflerin önceliklerini belirlemesiaçısından önemli bir rol oynamaktadır.Çalışmada burs veya yardım alacak öğrencilerin belirlenmesinde göz önündebulundurulacak kriterlerin önceliği Analitik Hiyerarşi Süreci ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTSupplying scholarship to the students in higher education provides equality inopportunity in education. Besides, the issue has a great importance for the studentsaccommodation, feeding, transportation and meeting the costs of materials to be used ineducation.The students at higher education are given scholarship depending on some criteria byespecially General Directorate of Higher Education Credit and Hostels Institution andother public institutions, private ones and people.The use Analytic Hierarchy Process, which is one of multi purpose decision makingprocess, while determining the students to be provided with scholarship has an importantrole in terms of using both objective and subjective evaluation, testing the validity of theevaluations, according to many criteria, determining the priority of the alternatives whichhave been evaluated.In this study, the criteria to be considered while determining the students who will begiven scholarship have been taken into consideration with AHP.