Boş zaman sosyolojisi ve boş zamanları değerlendirme aracı olarak dinlence turizmi ve kültür turizimine katılan yerli turistlerin karşılaştırmalı sosyolojik analizi
  1. Tez No: 191927
  2. Yazar: NİHAL KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Boş zaman etkinliklerinin türü, bu etkinliklere katılma biçimi ve bireylerin buetkinliklere ayırdığı süre toplumdan topluma, bireyden bireye farklılıklar gösterir. Boşzamanları değerlendirme etkinlikleri içeriklerine ve yapıldığı mekanlara göre değişmektedir.Bu etkinliklerden hangisinin tercih edileceği kişi yapısına, cinsiyetine, eğitimine, sahipolduğu olanaklara ve yeteneklerine bağlıdır. Turizm etkinliklerine katılım, kişilerin yaşambiçimlerine ve zaman kullanımlarına göre değişmektedir. Bu katılım çeşitliliği ülkelere,nüfusun sosyal yapısına, kültürel düzeye, çağdaş yaşam alışkanlıklarına göre dedeğişirmektedir.Bu çalışma; boş zaman etkinliği olarak turizme katılan yerli turistlerin, tercihfarklılıklarının nedeni olan sosyolojik faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu nedenletezin özünü sosyolojinin dalı olan turizm sosyolojisi ve turizm sosyolojisinin alt disiplini olanboş zaman sosyolojisi oluşturmaktadır. Turizme katılırken tüketici bir takım değişkenlerlefarklı tercihlerde bulunmaktadır. Bu farklılıkları sosyolojik analizle ortaya çıkarmayıamaçlayan bu çalışmada yerli turistlere anket çalışması uygulanarak ortaya çıkan bulgularçalışmanın son bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Types of spare time activities, manner of participating to these activities and the timethat people get around to these activities differ from society to society or person to person.Types of spare time activities vary in accordance with their context and the places that theseactivities are fulfilled. It depends on the personality, sex, education level, ability and thepossibilities that a person has to determine the activities to do. Participating to the tourismactivities differ according to life styles of people and how they use their time. Variedness ofparticipation also differs according to countries, the social structure of population, culturallevel and groove of modern life.The aim of the present study is to reveal sociological factors that cause preferencedifferences of indigenous tourists who participate to the tourisim activities as spare timeactivities. Therefore, the tourism sociology which is the branch of sociology and leisuresociology which is sub branch of tourism sociology constitutes main content of this study.While participating to the tourism, consumer has different preferences with some variables.Aiming to reveal these differences with sociological analysis, this study applied public surveyto the domestic tourists and interpretation of the results is presented in the last chapter.