9-13 yaş çocuklarının dinlenme, serbest zaman geçirme ile oyun ve eğlence faaliyetlerine katılma haklarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Opinions of children between ages of 9-13 about children's rights to rest, leisure, play, recreational activities
  1. Tez No: 450091
  2. Yazar: SENEM SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada çocuk hakları sözleşmesinin 31. Maddesinde yer alan çocukların oyun ve eğlence faaliyetlerine katılma ile dinlenme ve serbest zaman geçirme haklarına ilişkin sorunlarını ve isteklerini belirlemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu araştırmanın çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örneklemesi tekniği kullanılarak ulaşılan İzmir İli Merkez İlçelerindeki 9-13 yaş grubu 40 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Görüşme soruları, çocukların çocuk hakları sözleşmesindeki 31. Maddeyi içeren hakları (dinlenme, serbest zaman geçirme, yaşlarına uygun oyun ve eğlence faaliyetlerine katılma hakları) nasıl kullandıklarını, nasıl kullanmak istediklerini, bu hak ile ilgili sorunlarının ve beklentilerinin neler olduğunu içermektedir Görüşme soruları içerik analizi yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, çocuklar bu haklarıyla ilgili en sık olarak teknolojik aletlerle vakit geçirdiklerini ve oyun oynadıklarını belirtmiştir. Çocukların çoğu bu hakkını kullanamadığı zamanların olduğunu ve kullanamama nedenleri arasında okul derslerinin ve ailesinin olduğunu belirtmiştir. Çocuklar anne babalarından beklentilerinin; karışılmaması- izin verilmesi ve aileyle vakit geçirmek olduğunu, öğretmenlerinden beklentilerinin daha az ödev verilmesi ve dersin eğlenceli işlenmesi olduğunu, devlet yetkililerinden beklentilerinin park ve oyun alanları yapılması olduğunu belirtmiştir. Anahtar Kelimeler : Çocuk, Oyun, Dinlenme, Serbest Zaman, Eğlence, Çocuk Hakları Sözleşmesi madde 31
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine problems and requests about the 31st article of convention on children's rights that is about participating in plays and recreational activities , resting, and having leisure time. Study group of this study that is handled with qualitative research techniques, includes 40 children –between ages 9 and 13- from central districts of İzmir identified by using the snowball technique of the purposeful sampling method. Semi-structured interview questions have been use as data collection tool. Interview questions include how the children exercise their rights that constitute 31st article of convention on the rights of the children (the rights for resting, having leisure activities, participating in plays and recreational activities appropriate for their ages) , how they want to exercise these rights and what their problems and expectations about this right are. Interview questions have been analyzed by the content analysis approach. As a consequence, children indicated that they most frequently spend time with technological devices and play games. Most of the children indicated that there are times when they don't exercise this right and stated reasons such as families and school subjects (homeworks) for not using it. Children expressed that their expectations from their families are not being butt in, being allowed and spending time with family, their expectations from their teachers are less homework and having more enjoyable lessons , their expectations from the state are construction of parks and playgrounds. Key Words : Child, Play, Rest, Leisure, Recreation, Convention of Children's Rights article 31