Bağımsız dış denetim süreci, kurumsal-sosyal sorumluluk ilişkisi, bankacılık sektörü uygulaması
Independent audit process, institutional and social responsibility relation and its applications in banking
  1. Tez No: 191936
  2. Yazar: ERCÜMENT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZETBAĞIMSIZ DIŞ DENET M SÜREC , KURUMSAL-SOSYALSORUMLULUK L ŞK S , BANKACILIK SEKTÖRÜ UYGULAMASIBağımsız denetim, işletmelerce kamuya duyurulan bilgilerin, başka birifadeyle; muhasebe kayıtlarının uluslar arası muhasebe standartlarına uygun, doğruve güvenilir olup olmadığını rapor eder. Bu da işletmelerle ilişkisi olan aktörlerinekonomik kararlarında önemli rol oynar. Böylece bağımsız denetim, şeffaf olma,kamuyu aydınlatma, yasal mevzuata uyma konularında önemli rol oynar.ABD gibi gelişmiş ülkelerde bile bağımsız denetim konusunda eksikliklerolabilmektedir. Ülkemizde de 2002 yılından buyana bu konuda önemli yasaldüzenlemeler yapılmıştır. Tüm toplumu ilgilendirmesi nedeniyle bankaların bağımsızdenetimi özel öneme sahiptir. Geçmişte yaşanan banka batmalarında bağımsızdenetimin payı veya ağırlığı olup olmadığı hep sorulmuştur. Bu çalışmada denetiminkavramsal çerçevesi, bağımsız denetim ilke, standart ve teknikleri, dünyadakiuygulamaları, ülkemizde tabi oldukları yasal mevzuat anlatılmıştır. Son bölümde ise;bağımsız denetim şirketlerinin sorumlulukları, krizlerde etkisinin/sorumluluğununbulunup bulunmadığını ve yenilikçi fikirleri araştıran bir ampirik araştırmayapılmıştır. Çıkan sonuç; kriz ve banka batıklarında bağımsız denetimin ağırlıklıetkisinin olmadığı fakat daha etkin olunabilmek için yeni düzenlemelere gereksinimolduğudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINDEPENDENT AUDIT PROCESS, INSTITUTIONAL AND SOCIALRESPONSIBILITY RELATION AND ITS APPLICATIONS IN BANKINGIndependent audit reports if the financial information made public by companies isfair, true and in compliance with the International Accounting Standarts. It playssignificant role in the decisions of the agents dealing with the public companies.Therefore, independent audit is in a position to support transparency, publicity andcompliance with laws and regulations.Weaknessess in independent audit may well occur even in developed countries asUSA. Turkey also enacted very important laws and regulations as other countries.Because it concerns all the community, independent audit of the banks is ofexeptional importance. In Turkey it is always discussed whether the independentaudit weaknessess had played any role in the bank bankruptcies and corruptions inpast years.In this study we have explained the conceptual framework, principles, standarts,tools and techniques of independent audit and discussed regulatory framework inTurkey regarding international applications. In the last chapter of the study, anempiric survey is made to clarify the responsibilities of the independent audit firmsand their roles and responsibilties in cricis, and to search for innovative ideas.The outcome of the survey is that independent audit has no major role in cricis andbank bankruptcies but it is necessary to make new regulations to be more effectiveand efficient.