Terör rizikosunun Türk ve dünya sigortacılık sektörü açısından değerlendirilmesi ve terör olaylarının sigortalanma eğilimine etkisinin inclenmesine yönelik bir araştırma
A Research for the assessment of terror risk in terms of Turkish and world insurance sector and examining its efffect on tendency for insuring terror activities
  1. Tez No: 191945
  2. Yazar: ÖZGÜR AKPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL ERGÜN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sigortacılık sektöründe çok sık gerçekleşmeyen ancak gerçekleştiği zaman çok büyükhasarlara neden olan terör rizikosunun ayrı bir yeri vardır. Terör rizikosu sigortacılıkaçısından insan eliyle meydana gelmesi, yüksek hasar miktarları ve çok geniş kitlelerietkilemesi nedeniyle çok dikkatli incelenmesi gereken bir riziko türüdür.11 Eylül 2001 terör saldırıları, tarihe, sadece insanlığın yaşadığı en büyük terör saldırısıolarak değil, sigortacılık açısından değerlendirildiğinde sektörün karşılaştığı en büyük hasarmiktarı olarak da geçmiştir. Saldırılardan en çok havacılık ve sigortacılık sektörlerietkilenmiştir.Ülkemiz de 11 Eylül 2001 terör saldırılarından ciddi şekilde etkilenmiştir. Reasüransfiyatlarının artması zaten üretim konusunda problem yaşayan sigorta sektörünü daha daolumsuz olarak etkilemiştir. 15-20 Kasım 2003 tarihinde stanbul'da yaşanan terör saldırılarıise terörün ne kadar global bir olay olduğunu ve sınır tanımaz çizgisini bir kez daha en canlıörneği ile gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Terror risk, which doesn't often occur but when it does, which causes tremendous damages,has an important place in the insurance sector. Terror risk, from the insurance point of view, isa kind of risk which needs to be investigated thoroughly because of it's being made by humanbeings and it's affecting huge groups.The terror attacks on 11th September, 2001 took place in the history not only as the biggestterror attack which only human beings suffered but also as the huge quantity of damage whichthe sector faced, when evaluated from the insurance sector point.The navigation and insurancesectors were the one's which were mostly affected from these attacks.Our country, also wasseriously affected from the 11th September, 2001terror attacks.The risk of reassurance prices affected the insurance sector negatively which had already beenhaving problems about the production. While the terror attacks occurred between 15th-20thNovember, 2003 in İstanbul showed again how global and boundless the terror was.