Terör eylemlerinden dolayı idare aleyhine açılan tam yargı davaları
- Tez No: 63295
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET özellikle son yıllarda ülkemizin belirli bir yöresinde yoğunlaşan ve bu yörede çok sayıda can ve mal kaybına neden olmakla birlikte halihazırda bu etkisini sürdüren terör olgusu ekonomik, sosyal, siyasi ve hukuki pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. İlk başta insanların huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşama hakkım ortadan kaldıran terörizm, diğer taraftan etkisi altına aldığı toplum bireylerinin maddi ve manevi değerlerinde kayba da sebebiyet vermektedir. İşte, terörist faaliyetlere hiç bir şekilde katılmayan, sırf toplumun içinde bulunduğu sosyal kargaşadan dolayı özel ve olağan dışı bir takım zararlara uğrayan kişilerin bu zararlarının kim veya kimler tarafından karşılanması gerektiği hususu sorunun temelim oluşturmaktadır. İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunu açık bırakan ve bu eylemlerden dolayı uğranılan zararların tazmininde idareyi sorumlu kılan Türkiye Cumhuriyeti Anyasası' nın sorumluluk anlayışı salt hizmet kusuru kavramına dayanmamakta, kusursuz sorumluluk hallerini de tazmin yükümlülüğünün kapsam ve sınırlan içerisine almaktadır. Tarafımızca da benimsenen kusursuz sorumluluk nazariyelerden biri olan sosyal risk nazariyesi gereği, devletin faaliyet alanıyla ilgili olmak üzere terör eylemleri sonucu toplumda meydana gelen özel ve olağan dışı zararların bu zararların doğumunda herhangi bir kusuru bulunmasa dahi kamu fonlarından karşılanması ve böylece bir toplum hastalığının sonuçlarının o ülkede yaşayan tüm bireyler arasında eşitçe yüklenilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Terrorism that caused death of many people and loss of properties in Turkey and became dense in specific parts of Turkey is still constant and leads to many economical, social, political and legal problems. On the one hand Terrorism removes the right of living of people safely and freely it creates loss of spiritual and material worthies of people in a society on the other hand. Therefore the main goal of this research is to study the state of the normal or abnormal loses of people who do not participate into any activity of terrorism and affected from social disorder and to maintain who is going to cover their loses. The Constitution, of Republic of Turkey which held responsible the government and give the people the right to go to law because of its fault process and operations that cause loss of people is not only based on the concept of fault of service but covers obligation of the covering of loses brought about the faultless responsibility. According to one of the social risk theory of the faultless responsibility theories in a society government has to cover all expenses of the people that came out by terrorism whether government has any fault or not. So all the outputs carried out by the social illnesses must be expensed by public funds and must be shared with all the people equally who live in the same country.